ФИФА го преместува летниот преоден рок

Светската фудбалска асоцијација потврди дека претстојниот преоден рок ќе претрпи измени, како и дека договорите на фудбалерите кои важат до 30 јуни ќе бидат продолжени.

ФИФА најави дека поради суспензијата на речиси сите фудбалски лиги, очекувано е календарот да претрпи големи измени.

ФИФА ќе биде флексибилна и ќе дозволи да се премести терминот за преодниот рок кој вообичаено трае помеѓу крајот на едната и почетокот на другата сезона. Исто така, ќе се обидеме да координираме и да овозможиме преодниот рок да биде на сила во што повеќе лиги истовремено, но ќе работиме внимателно за да не ја нарушиме регуларноста на натпреварувањето“, пишува во соопштението на ФИФА.

Светската куќа на фудбалот исто така објави дека сите договори на фудбалерите кои истекуваат на 30 јуни ќе бидат продолжени се додека не заврши актуелната сезона.

Играчите кои на крајот од сезоната им завршуваат договорите, и што досега тој термин беше 30 јуни, ќе можат да останат во актуечните екипи и да играат до крајот на актуелната сезона. Со овој предлог сакавме да ги сипочитуваме и двете страни, и на екипите и на фудбалерите, за договорот да се заврши на крајот на една сезона. Истото правило ќе се примени на договорите кои веќе се договорени за новата сезона. Почетокот на важноста на таквите договори се одложува се до стартот на новата сезона“, додава ФИФА во соопштението.

Прочитајте и...  Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Прочитај повеќе

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат