Евролига: Партизан поразен од Барселона, во Белград запишан нов рекорд по број на навивачи

фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Кошаркарите на Партизан се поразени во Белград од екипата на Барселона со резултат 89:80 (25:21, 19:24, 22:13, 23:22) во натпреварот од 31 коло на Евролигата.

Најефикасен во српската екипа беше Данте Ексум со 24 поени, додека Кевин Пантер додаде 16. Кај Шпанците најдобар беше Николас Лапровитола со 25 поени, Никола Миротиќ додаде 19, а Јан Весели 14.

Според официјалните податоци, на натпреварот во „Штарк“ арената присуствувале 20.041 навивач, што е сезонски рекорд во најквалитетното европско клупско натпреварување. Мечот практично беше решен во третата четвртина која каталонскиот клуб ја доби со резултат 22:13.

Играчите на Партизан моментно се на седмото место на табелата со 17 победи и 14 порази, додека Барселона е трета со скор 21-10. Во следното коло Партизан ќе игра со Реал во петок во Белград, додека Барселона ден претходно ќе ја пречека Алба.

Евролига, 31 коло

Вторник, резултати –

Макаби Тел Авив – Виртус Болоња 111:80
Анадолу Ефес – Олимпиа Милано 89:69
Панатинаикос – Баерн 86:76
Баскониа – Алба Берлин 93:87
Партизан – Барселона 80:89

Табела: Олимпијакос 21-9, Реал Мадрид 21-9, Барселона 21-10, Монако 20-10, Фенербахче 18-12, Макаби Тел Авив 18-13, Партизан 17-14, Баскониа 16-15…

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот