9 C
Скопје

Еве која е најважната работа која детето може да ја научи само во градинка: Вие на тоа не можете да го научите!

За сите воспитувачки, негувателки и учителки во градинка – ВИ БЛАГОДАРИМЕ.

Многу луѓе се прашуваат зошто децата треба да одат во градинка, кога едноставно може да си седат дома, со мама и тато или баба и дедо?

За време на пандемијата на коронавирусот многу деца седат дома со своите родители кои работат од домот, а поради тоа во буквална смисла страда нивниот развој и здравата социјализација.

Најважната работа која децата не можат да ја научат дома е социјализацијата, токму затоа градинката е одличен избор, бидејќи вашето дете само таму ќе успее да научи да се социјализира, да споделува со останатите, да стане независно од вас.

Децата потребно е да одат во градинка со цел да научат, да стекнат вештини и знаења, да стекнат културно-хигиенски навики, да учат да растат како физички така и ментално, но и да видат како изгледа животот на еден возрасен човек.

Прочитајте и...  Шест работи кои создаваат негативна енергија во домот: Оштетени чинии, чевли пред вратата, па дури и стари магазини

„Тоа што всушност е најважно е да научат како да се прилагодат“, изјавија експерите.

Тоа во буквална смисла значи дека детето во градинка стекнува знаења, црпи идеи, учи за опстанокот во средината, има активна интеракција со своите врсници и „се подготвува“ да изникне како цвет кој се пробил и пораснал низ асфалтот.

Тоа не може да го научи дома со мама и тато, ниту пак со баба и дедо, таквите нешта не се учат во изолирана и безбедна средина, се учат во реална средина од животот.

Нормално е детето да падне, да се повреди, да влезе во конфликт со останатите деца, да научи да споделува храна и пијалок, да научи да споделува играчки…. да научи да живее во една организација, а сите овие искуства ќе му помогнат да се развие во зрела и социјализирана личност.

Прочитајте и...  ВИДЕО | За племето од островот Тана принцот Филип бил Бог: Смртта на војводата од Единбург ќе ја одбележат со посебни ритуали

Поврзани вести

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Карди Би купила подароци за својата двегодишна ќерка во вредност од триесет илјади долари

Слободен печат

Џенифер Анистон вели дека приказните дека посвојува дете се чиста измислица

Слободен печат

Остави Коментар