Елтон Џон позитивен на Ковид-19: Одложени долгоочекуваните концерти од последната турнеја

елтон џон
Фото: EPA-EFE/VALENTIN FLAURAUD EDITORIAL USE ONLY

Елтон Џон ги одложи долгоочекуваните концерти бидејќо се тестирал позитивно за коронавирус.

Тој е целосно вакциниран и има примено бустер вакцина, и има благи симптоми, објави локацијата во Далас која ги одложи двата престојни концерти.

Центарот на Американ Ерлајнс во Далас во вторникот попладне објави дека пар концерти на Елтон Џон на местото се одложени бидејќи пејачот неодамна бил позитивен на коронавирусот.

елтон џон
Фото: EPA-EFE/JULIAN SMITH AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Соопштението дојде само неколку часа пред планираниот почеток на шоуто, кое требаше да започне во 20 часот во вторник. Вториот концерт беше закажан за среда.

Во кратката изјава на својата веб-страница, Центарот на Американ Ерлајнс рече: „Елтон е целосно вакциниран и со бустер и има само благи симптоми“.

Претставите се дел од неговата турнеја „Farewell Yellow Brick Road“. Центарот на Американ Ерлајнс не даде нови датуми за концертите.

елтон џон
Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Две години по операцијата на колкот – и изобилството од СОВИД-19 и здравствени одложувања – Елтон Џон ја продолжува својата турнеја „Збогум жолта тула“.

Неговата турнеја за пензионирање започна во 2018 година, но поради низа одложувања, тој беше принуден на пауза од настапување.

Но сега, 74-годишната британска пејачка се врати на пат и во средата навечер свиреше во „Crescent City“ во Њу Орлеанс.

„Леле, не сме свиреле шоу од 6 март 2020 година. Ова е ново искуство за нас, никогаш во животот не сум имал толку слободно време… свирејќи музика, барем од 17 години на возраст“, ​​рече пејачот на „Tiny Dancer“ на публиката во Њу Орлеанс, која висеше на нивните посакувани билети 745 дена.

елтон џон
Фото: EPA-EFE/TAL COHEN ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET

„Не можам доволно да ви се заблагодарам што сте толку трпеливи. Живееме во смешни времиња, но ќе си поминеме одлично“, продолжи тој.

Видео на денот