4 C
Скопје

Екипа на СЗО ја заврши мисијата во Кина, проценка на соодветни студии и собрани податоци

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја заврши својата мисија во Кина и порача дека се подготвува да распореди поголема група експерти во областа во која се сомнева дека се појави пандемијата.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Адана Гебрејесус вчера во Женева рече дека меѓународен тим ќе биде испратен во кинескиот град Вухан, од каде се верува дека почна пандемијата кон крајот на минатата година.

Тој додаде дека „проектните задачи” биле осмислени од СЗО и Кина, но не прецизира какви задачи се во прашање.

Извршниот директор на СЗО за вонредни состојби Мајкл Рајан укажа дека има „празнини во епидемиолошкиот пејзаж” и најави дека ќе се изврши проценка на соодветни студии и собрани податоци.

Рајан рече дека вистинскиот предизвик е да се оди на првите жаришта со цел да се најде патот до моментот кога е помината бариерата меѓу животните и луѓето со „систематско пребарување на првиот сигнал”.

– Откако еднаш ќе разберете каде е скршена бариерата, тогаш преминувате на истражување на животинската страна на посистематски начин, рече Рајан.

Прочитајте и...  СЗО конечно влезе во Вухан: Дали ќе ја дознаеме вистината за потеклото на коронавирусот?

Поврзани вести

Тасева: Само со политика и декларативност не може да се промени состојбата со корупцијата

Слободен печат

Состанок Нуредини – Хан за поефикасно искористување на расположивите средства за проетки во животната средина

Слободен печат

ВИДЕО | Професор Раткоцели: Злоставувањата на децата во Прилеп и „Јавната соба“ се доказ за општествена декаденција и немоќ на институциите

Седницата за пратенички прашања прекината по барање на АА/Алтернатива, продолжува во 13 часот

Слободен печат

ВИДЕО | Шахпаска: Да се бори за своите права, да бара заштита на правата, може само оној кој е добро информиран и добро запознаен со своите права

Слободен печат

ВИДЕО | Василев од Комисијата за антидискриминација: Да поставиме професионални стандарди од кои граѓаните ќе можат да бидат задоволни

Слободен печат

Остави Коментар