Досега 32 пријавени за „Водици 2020“, меѓу нив нема ниту една жена

Повеќе од 40 члена стручна служба составена од спасители, логистика и прва помош е подготвена за претстојното одржување на верската манифестација „Водици 2020“.

На 19 јануари, најхрабрите православни христијани, кои не се плашат од ладното време, ќе влезат во студената вода на Вардар, за да го фатат осветениот крст, за кој се верува дека носи здравје и бериќет.

Пријавувањето, кое започна на 2 јануари, е во тек и ќе трае до 17 јануари. Досега, како што информираат од Македонската архиепископија, пријавени се 32 верници, но се очекува бројот да се зголеми во последните денови од повикот, како што било пракса и минатите години.

– Досега се пријавени 32, но очекуваме бројот на пријавени да надмине 100, како и секоја година. До сега меѓу пријавените нема жени, а старосната граница не ја ограничуваме ние, туку ја одредуваат резултатите од бесплатните лекарски прегледи во Спортска медицина, кои се задолжителни за сите кандидати. Единственото ограничување е кандидатите кои ќе учествуваат на манифестацијата Водици 2020 да бидат полнолетни – велат од Македонската архиепископија.

Прочитајте и...  Бајрами: Изборите се одвиваа во мирна атмосфера, вкупно 24 известувања за кривични дела

Тимовите за спасување на Црвениот крст се подготвени

Повеќе од 40 члена стручна служба составена од спасители, логистика и прва помош е подготвена за претстојното одржување на верската манифестација „Водици 2020“.

– Трите тима за спасување на вода, на планина и прва помош се веќе подготвени. И оваа година ќе има триажен центар од двете страни на Вардар, каде што ќе биде манифестацијата. Ние како и секогаш ќе дадеме се што е во наша моќ, за да нема инциденти – изјави Арѓент Чиљафи, од тимот за спасување на Црвениот крст.

Тој открива дека секоја година има помали инциденти, од кои најголем број се однесуваат на хипотермија, исекотини или скршеници.

– Секоја година барем по еден од верниците завршува на Ургентен центар, а повеќемина се со хипотермија. Би сакал да апелирам до сите верници кои ќе бидат дел од манифестацијата да не влегуваат во вода пред време, да носат обувки, да не конзумираат алкохол пред влегување во вода, и да го послушаат телото, односно да не влегуваат во Вардар, ако тој ден не се чувствуваат најдобро – апелира Чиљафи.

Прочитајте и...  Бразил со речиси два милиона заразени од Ковид-19

Големиот христијански празник Богојавление-Водици се празнува на 19 јануари, со положување осветен крст во водите на реката Вардар. Светата литургија ќе започне во 8.30 во црквата пресвета Богородица, по што, Светиот крст точно на пладне во водата ќе го фрли архиепископот Стефан. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа и се верува дека тој што ќе го фати ќе го следи благослов и среќа цела година. Празникот се слави од 2 век и е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител. Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет што го извршува црквата на овој ден.

Прочитајте и...  Борисов побара оставки од тројца министри

Освен во Скопје, крстови ќе бидат положени и во водите низ останатите скопски општини и градови во Македонија.

Прочитај повеќе

Рот му ја честиташе победата на Заев: Во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ

Слободен печат

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат

Манчевски ја обвини АВМУ за политизација: Телма и Алсат-М го немаат прекршено Изборниот законик со пренесување на изјава на Филипче во својство на министер

Слободен печат

Песков: Русија нема ништо со хакерските напади и мешањето во изборите во Велика Британија

Слободен печат

Ревидиран списокот за влез во земјите на ЕУ: Македонија се уште отсутна, тргнати се и Србија и Црна Гора

Слободен печат

СДСМ: Ги осудуваме опасните повици од страна на Левица, обвинителството да реагира

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лидерите на ЕУ утре ќе се обидат да постигнат договор за буџетот и планот за закрепнување од кризата

Слободен печат

Болтон: Можно е „октомвриско изненадување“ – Четврта средба меѓу Трамп и Ким Џонг Ун

Слободен печат

Инспектори зеле мостри за анализа од отпадната вода со црвена боја во Вардар

Слободен печат

Ватикан им порача на бискупите да ги пријавуваат сексуалните злосторства во полиција

Слободен печат

Русија обвинета за хакерски напади: Обид да се украдат истражувања за вакцини

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат