Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Екипите кои се натпреваруваат во Бундеслигата би сакале да им овозможат на навивачите да се вратат на стадионите од почетокот на новата сезона на 18 септември.

На состанокот кој се одржа во вторникот, клубовите изразија желба на навивачите да им се дозволи да присуствуваат на натпреварите од стартот на натпреварувачката сезона 2020/2021. Во извештаите не е наведено колку луѓе би можеле да присуствуваат на трибините од следниот месец.

На гостинските навивачи и натаму нема да им биде дозволен влез на стадионите барем до крајот на 2020 година.

Оваа одлука допрва треба да биде потврдена од надлежните органи. Средба со министерот за здравство ќе се одржи следниот понеделник.

Дали и кога навивачите ќе се вратат на стадионите не е одлука што ние ја донесуваме, туку политичките власти. Не можеме да бараме ништо, туку полека да работиме на тоа за да бидеме подготвени. Нема магија која ќе ни овозможи веднаш да ги наполниме трибините. Само внимателно ќе се враќаме кон нормалноста – рече Кристијан Сејферт, извршниот директор на германската фудбалска лига (ДФЛ).

Прочитајте и...  Синот на Михаел Шумахер стигна и до Формула 1!

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски