Додик по средбата со Путин: Русија не ги напушта пријателите

фото: "X“ - Милорад Додик и Владимир Путин за време на состанокот во Казан, Русија

Претседателот на Република Српска Милорад Додик по денешната средба со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин во Казан изјави дека сите овие години се покажува внимание и трпение за позицијата на Република Српска во континуитет, како и дека Русија не ги остави своите пријатели.

„Секој пат тоа е посебен настан. Мислам дека една мала Република Српска на овој начин успева да привлече внимание. Не е лесно. Денес, Русија и претседателот Путин се едни од најважните светски луѓе и лидери“, рече Додик.

Тој посочи дека се покажало внимание и трпение за позицијата на Република Српска во континуитетот на сите овие години.

„Русија, како што често вели претседателот Путин, не остава пријатели. Русија ги разбира односите и како треба да се однесува во меѓународните односи“, рече претседателот на Српска.

Тој потсетува дека Русија е сведок на потпишувањето на Дејтонскиот договор, еден од оние кои беа сведоци на историскиот настан.

„Русија остана на истите позиции, за разлика од САД, Британија, Франција кои направија се за да го уништат Дејтонскиот договор“, вели Додик во изјава за РТРС.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот