ДИК ги почна подготовките за избори

Државната изборна комисија ги почна подготовките за изборно соочување на 5 јули, дознава Слободен печат. Централата веќе подготвила допис до сите општински изборни комисии со кој бара одговор за тоа што им недостасува за спроведување на избори во време на коронавирус. Од ДИК велат дека од Комисијата за заразни болести уште минатата недела требало да пристигне упатството за изборниот ден но, најверојатно такво упатство нема да има. Се очекува Комисијата да се повика на веќе дадените препораки за заштита од Ковид 19, а тие се носење на заштитна опрема, маска и ракавици, држење на растојание од 1,5 до 2 метри, користење на социјалната дистанца, користење на средства за дезинфекција.

ДИК планира за изборните дејствија да потроши околу 8 милиони евра. Од нив 6,5 милиони евра се планира да се потрошат за финансирање на медиумската кампања на политичките партии што ќе учествуваат на парламентарните избори. Според информации на Слободен печат, средствата потребни за заштита на здравјето на граѓаните ќе бидат обезбедени од домашни и странски донации.

Прочитајте и...  Почнаа протестите во Белград, демонстрантите имаа друг план (ВИДЕО)

Денеска и лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека има време сите да се подготват за изборното соочување на 5 јули, кој нагласи дека не може државата да остане со техничка влада и без Собрание.

– Час поскоро треба да ги завршиме изборите, бидејќи институциите треба да се стават во функција. Изборите ќе се случат на 5 јули, проблемите предизвикани од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев мора да ги оставиме зад нас. Изборите остануваат единственото решение согласно законите и Уставот. 22 дена по завршувањето на новата вонредна состојба, бидејќи ќе нема услови за прогласување на нова, вонредна состојба. Ќе продолжиме да ги користиме мерките за заштита, ќе носиме , маски и ракавици, ќе внимавање на хигинената. Тие се дел од соодветните заштитни протоколи кои ќе бидат спроведени на денот на изборите – рече Заев.

Прочитајте и...  Водечки трговски ланци во Британија најавија над 5.000 откази

Тој посочи дека СДСМ изборната кампања ќе ја води преку електронските медиуми, но и на терен каде ќе се користи заштитна опрема.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак велат дека нема услови за избори кога бројот на заболени од Ковид 19 се зголемува и дека однесувањето на СДСМ е веќе загрижувачко.

„Во услови кога половина влада е во изолација, тие говорат за датум на избори. Целта на СДСМ е јасна, да се оди на избори во ек на епидемија со цел мала излезност и мал изборен пораз, па макар и по цена на животот и здравјето на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ е различно од СДСМ. Македонија прво треба да ја победи епидемијата, а потоа на избори ќе го победи хибридниот режим на Заев, неговата неспособност, криминал и корупција во која ја држи државата три години“, информираа од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Досега 744 онлајн апликации за инвертери

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат