Девојки и жени, но и мажи и малолетници меѓу 330 регистрирани сексуални работници во Гостивар

Фото: МВР архива / илустрација

Проституцијата станува сѐ позастапена во Гостивар и регионот, а со сексуална работа во градот се занимаваат околу 330 луѓе, меѓу кои има девојки и жени, но и мажи, како и малолетници, пишува „Гостивар прес“, повикувајќи се на податоците на невладините организации кои се занимаваат со оваа проблематика.

Тие посочуваат актуелна бројка од околу 330 сексуални работнички/ци во Гостивар, со оценка дека тешко е да се даде прецизна статистика и дека реалната бројка сигурно е поголема.

„Нашата организација спроведува Програма за заштита на сексуални работници од 2008 година и со неа се опфатени личности кои даваат сексуални услуги и сакаат да се испитаат за сексуално преносливи инфекции, да се советуваат за заштита и сл. Лани преку таа програма кај нас се пријавија околу 330 сексуални работници, меѓу кои има и тројца машки. Инаку, лани имаме 11 нови сексуални работнички, односно такви кои за првпат се обратиле кај нас. Вкупно, од почетокот на спроведување на програмата, евидентирани ни се околу 1.300-1.400 лица, меѓу кои има и малолетни, под 18 години, но има и доста од други градови и други држави и затоа е тешко да се направат прецизни податоци. Во Тетово неколку години не работи таа програма, па преземаме и од таму, колку што можеме финансиски да издржиме. Реално, бројката на лица кои даваат сексуални услуги во Полог е сигурно поголема“, вели Зоран Попоски, претседател на организацијата ХЕЛП Гостивар.

Сексуалните работници спаѓаат во високо ризична категорија за сексуално преносливи болести, поради што преку организацијата добиваат прегледи и анализи.

„Еднаш до двапати месечно доаѓа комбе за бесплатни гинеколошки прегледи, им се нуди терапија, кондоми и лубриканти за сигурен сексуален однос. Исто така, може да направат испитување и за ХИВ СИДА. Доста од нив се зависници од дрога, па добиваат услуги и од Програмата за заштита на корисници на дрога како размена на игли и шприцеви, медицинска помош и сл“, вели Попоски.

Проституцијата во Македонија и натаму е забранета, и покрај долгогодишните апели на дел од невладиниот сектор оваа дејност да се легализира. Полицијата во полошкиот регион често прави акции по локалите, при што се откриваат девојки и жени наводно ангажирани како танчерки и пејачки, од кои дел се странски државјанки кои непријавено престојуваат и работат како сексуални работнички.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот