Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Џексон за својот живот имал многу желби, но прераната смрт го спречи во остварувањето на истите…

Починатиот крал на поп сцената, Мајкл Џексон, имал многу свои теории на заговор, но и неверојатни идеи во текот на својот живот, а сето тоа е откриено во новата книга која овие денови ја објави истражувачкиот новинар Дилан Хауард.

Фото: Инстаграм

Во извадоци од книгата на Хауард „Bad: An Unprecedented Investigation Into the Michael Jackson Cover-Up”, објавени се белешки од дневникот кој го пишувал самиот пејач.

Имено, тој тоа што го посакувал – го постигнал, а тоа е да стане „вечен“, односно негово име да биде вечно, како што се Чарли Чаплин и Волт Дизни.

Фото: Профимедиа

Тој посакувал и за време на својот живот да стане првиот милтимилијардер, бидејќи според наводите во неговиот таен дневник кој го водел, планирал да оствари заработка од дури 20 милиони долари неделно.

Прочитајте и...  ВРИЈАТ социјалните мрежи: Панчо од ДНК од Охрид порача „Лепотици, не секој газ е наменет за танга по плажа“ (ФОТО)

Освен тоа, постои уште нешто што не го постигнал, а тоа е неговата желба да направи римејк на филмот „20.000 Leagues Under the Sea” i “The 7th Voyage of Sinbad”.

Фото: Инстаграм

– Доколку не се сконцентрирам на филмот, нема бесмртност, напишал пејачот во своите мемоари кои се објавени во споменатата книга.

Покрај желата за бесмртност, Џексон имал и мрачни мисли, па така тој постојано пишувал за своите стравови дека некој сака да го убие, како и тоа дека некој ќе го уништи.

Фото: Профимедиа

– Се плашам дека некој се обидува да ме убие. Злобни се луѓето во светот. Сакаат да ме уништат и да ми ја земат издавачката куќа.

Според зборовите на авторот Хауард, книгата е напишана така што дава интимен увид во умот на суперѕвездата како зависник од дрога, додека се подготвувал последниот пат повторно да ја поврати кариерата и да ги отплати долговите, кои се зголемувале од ден во ден.

Прочитајте и...  Кристијано Роналдо однапред, Георгина Родригез одзади: Погледнете какви фотки објави популарниот пар! (ФОТО)
Фото: Инстаграм

Мајкл почина во 2009 година на 50 годишна возраст додека се подготвуваше за својата турнеја „This Is It”, од последици од предозирање со пропофол и бензодиазепин кои му ги дал неговиот личен лекар Конард Мареј.

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Пред, но и под смртта беше обвинуван за злоставување на деца, а последните обвинувања излегоа во бизарната документарна серија „Leave Neverland” од авторите Вејд Робсон и Џејмс Сафечук.

Прочитај повеќе

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат

Хороскоп за 4 август: На Овните една порака ќе им го разубави денот, Рибите ќе добијат важна понуда

Слободен печат

Гајтанот за Мицкоски нема да биде многу свилен!

Војската ќе ги спроведува мерките за самоизолација во австралиската држава Викторија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Слободен печат

Екипа на СЗО ја заврши мисијата во Кина, проценка на соодветни студии и собрани податоци

Слободен печат

По конститутивната седница, од денес почнуваат разговори за формирање нова влада

Слободен печат

Бројот на починати лица од Ковид-19 се искачи на 500, Чаир и Аеродром со најмногу активни случаи

Слободен печат

Виц на денот – Црногорски вирус

Слободен печат

Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски