Делегации на СДСМ положија цвеќе и оддадоа почит на повеќе локации низ државата

По повод големиот празник 2ри август – Денот на Републиката, делегација на СДСМ во состав Коста Петров, потпретседател на СДСМ и Марија Георгиевска претседателка на ОО СДСМ Карпош, денеска положи цвеќе и оддаде почит на споменикот на АСНОМ во Паркот Жена Борец, споменикот на Никола Карев пред Собранието на Република Северна Македонија, споменикот на Методија Андонов Ченто како и пред споменикот на Слободата „Сила, слава и победа” на скопско Кале.

Делегација на СДСМ предводена од организациониот секретар на СДСМ Душко Весковски, придружуван од Оливера Чавкар, членка на ЦО на СДСМ и Трајче Калевски претседател на ОО СДСМ Крушево, денеска положи свежо цвеќе и оддаде почит пред гробот на Никола Карев, пред споменикот на Слива „На хероите на Слива” и пред споменикот на Мечкин Камен.

Прочитајте и...  Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

По повод големиот празник 2ри август – Денот на Републиката,  во Смилево, делегација на СДСМ предводена од членот на Извршниот одбор на СДСМ Васко Талевски, положи свежо цвеќе и оддаде почит на три спомен обележја: Mогила на Даме Груев – обелиск, споменик на Смилевските илинденци и спомен плоча на Партизанскиот одред “Даме Груев”

Прочитај повеќе

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат