Дела на уметникот и карикатурист Златко Крстевски на меѓународна изложба во Полска – Слободен печат
ВестиКултура

Дела на уметникот и карикатурист Златко Крстевски на меѓународна изложба во Полска

До 8 октомври делата на Крстевски ќе бидат меѓу дела на уметници од 12. меѓународен пленер „Garbatka Letnisko".

Со неколку слики масло на платно и со една скулптура- инсталација, уметникот и карикатурист Златко Крстевски ќе учествува на меѓународна изложба во Полска. Изложбата е насловена „Sztuka Drzewnej” и ќе биде отворена утревечер во Центарот за современи уметности „Електровна” во градот Радом.

До 8 октомври делата на Крстевски ќе бидат меѓу дела на уметници од 12. меѓународен пленер „Garbatka Letnisko” – творечка сликарска и скулпторска експресија.

Златко Крстевски е добитник на повеќе меѓународни награди за сликарство – награден е во Србија, Романија, Турција, Тунис и во Русија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close