Даночна управа на Црна Гора: Митрополијата црногорско-приморска мора да плати долг

Директорот на Даночната управа на Црна Гора, Миомир М. Мугоша соопшти денеска дека таа институција покренала контрола во сите верски заедници поради долгови. Ако, според него Митрополијата црногорско-приморска има долг ќе мора да го плати доброволно, во спротивно наплатата би била принудна.

Мугоша на својот профил на Твитер напиша дека „даночниот долг за 38 пријавени свештеници на Митрополијата надминал 300.000 евра и дека вкупниот долг се проценува дека е повеќемилионски”.

Според него, Митрополијата има неколку компании основани од нив и неколку отворени жиро-сметки во комерцијалните банки преку кои поминале десетици милиони евра во изминатите неколку години.

– Ако МЦП доброволно не го плати даночниот долг, законска обврска е да се наплати долгот присилно, со средства од нивната сметка или од нивниот имот. Се разбира, не од верски објекти, туку од имотите во сопственост на МЦП на атрактивни локации”, напиша Мугоша.

Прочитајте и...  Склекови, ќотек или и двете: Полициска бруталност „во име на коронавирусот“ го шокираше светот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат

Кина со повеќе посериозни мерки планира да ја заживее економијата

Слободен печат

Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Слободен печат

Австрија додека трае епидемијата нема да прифаќа барања за азил на своите граници

Слободен печат

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Кучињата прошетани, полицискиот час може да почне (ФОТО)

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гореа контејнери во Скопје, пожарникарите мораа да интервенираат (ФОТО)

Слободен печат

Република Српска прогласи вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот

Слободен печат

Венецуелски генерал се предаде на ДЕА

МИА Агенција

Ердоган по кратка постапка го промени министерот за транспорт

Слободен печат

Руските научници развија препарат за лекување на заразени со коронавирус?

Слободен печат

Русија од 30 март ги затвора своите граници поради кризата со коронавирусот

Слободен печат