Tag : гора

Вести Регион

Даночна управа на Црна Гора: Митрополијата црногорско-приморска мора да плати долг

Слободен печат
Директорот на Даночната управа на Црна Гора, Миомир М. Мугоша соопшти денеска дека таа институција покренала контрола во сите верски заедници поради долгови. Ако, според...
Вести Македонија

МД „Илинден“ бараат итни мерки од албанската Влада откако снегот ги блокираше сите патишта за Македонците во Гора

Слободен печат
Македонското друштво „Илинден“ – Тирана реагира во врска со, како што наведува, тешката состојба во која се наоѓаат Македонците во областа Гора по обилните снежни...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Нема да одам за Бадник во Црна Гора

Слободен печат
Јасно ви е дека во Црна Гора за Бадник нема да одам, иако таа посета ја подготвувавме, кажа престедателот на Србија Александар Вучиќ по утринската...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

СЛОБОДЕН УДАР: Еволуција на мравките

Митко Билјаноски
Во далечна гора, во земја под травки, живееле мали и работни мравки… Во долината на Рио Парана, малите и вредни аргентински мравки, како членконоги инсекти,...
Вести Регион

Поради недостатокот на струја отштета и до 200 евра: Испораката на мора да биде квалитетна!

Слободен печат
Почетокот на имплементација на финансискиот надоместок кој ќе следи во случја на недостаток на електрична енергија, предвиден за август. Тогаш започнува со примената на правилото, соопшти претседателот на Одборот на...
Вести Регион

Почина поранешниот претседател на Црна Гора, Момир Булатовиќ

Слободен печат
Поранешниот црногорски претседател Момир Булатовиќ почина денеска на 63-годишна возраст. Булатовиќ беше претседател на Црна Гора од 1990 до 1998 година и претседател на Сојузната...
Вести Регион

НЕ ЗНААТ ШТО ИМААТ: Црна Гора нема регистар за имот!

Слободен печат
Во Црна Гора, десет години по донесувањето на законот, не постои регистар на државниот имот или информации со кои недвижности располага и колкава е нивната...
Вести Економија

Трговската размена со Црна Гора ќе се подобрува инфраструктурно

Слободен печат
Во рамки на официјалната посета на Црна Гора, предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во склоп на којашто ќе се...