Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности (ФОТО+ВИДЕО)

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва трансплантација на срце во Македонија.

-Може да се каже дека секоја операција е уникатна. А трансплантацијата на органи е една од оние кои редовно и успешно се извршуваат во светот. Во светот нема многу донори, а неопходни се органи, особено срце. За да се дојде до операцијата, треба многу години припремање. Не е едноставно да се држи тимот во кондиција, но на крајот кога ќе видиме зошто толку време се држиме во кондиција, тогаш се е јасно. Пациенти има многу, многу од нив на листата на чекање и тие се припремаат во целиот тој период. Прво се подготвува тимот за деталите. Пациентите се спремни. Има неколку работи за кои се дискутира со Министерството за здравство како и координаторот за трансплантација, за пациентите кои се кандидати да бидат испитани за се она што е потребно…да дефинираме дали пациентот навистина заслужува орган, дали би бил повисоко на листата според критичноста и дали задоволува дополнителни услови како малигни заболувања, дуријабилност на телото, некоја болест и слични. Во тој смисол, сите пациенти се проверуваат, објасни Јовев.

Прочитајте и...  Мицкоски од Василево: СДСМ требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Тимот кој Јовев го водеше, бил известен за форматот, два-три часа пред операцијата, но како што вели Јовев, сите тие се дел од синџирот.

-Има тим кој ќе го експлантира тоа срце, тим кој ќе го имплантира, тим кој подоцна ќе го мониторира тоа срце постперативно, а сите се среќаваме со испреплетување на знаењата. Одредена личност го води тимот, но секој си има клучна улога. Оваа координација, беше очекувана и беше перфектна бидејќи се работи за искусни експерти, порача хирургот Јовев.

За време на операцијата која траела околу три-четири часа, не се случило ништо непредвидено.

Таа, според Јовев, се одвивала во неколку фази, меѓу кои и употребата на машината за вештачки срца (машина за екстракорпорална циркулација и вон-телесен крвоток) кога практично се спојува организмот, а срцето доколку се корегира или менува, во даден момент го заменува таа.

Прочитајте и...  Продолжување на Дијалогот Белград-Приштина на 12 јули

-Најдраматичен момент е кога се чека дали срцето ќе преработи, потенцираше шефот на оперативниот тим.

Сега пациентот кој го доби срцето е на интензивна нега и во стабилна состојба.

-Во принцип, перспективата на пациент со пресадено срце е мошне добра. Ние очекуваме нормален пациент. Проблемот е следниот. Тоа срце е страно и телото на моменти се бори со него, тоа е непознато. Сега сме во периодот кога тоа е прифатено и кога треба да го закочиме имуниот систем кој го сфаќа тоа како страно тело и сака да го исфрли. Затоа се користат неколку групи на лекови и дел од нив ќе се користат во текот на целиот живот. Но, се очекува сосема нормален квалитет на живот со нормални и редовни активности. Околу 90 отсто од пациентите се враќаат во нормала, напомена Јовев.

Прочитајте и...  Мета може да го свика Советот за национална безбедност поради влошената состојба со Ковид-19

Тој изрази надеж дека по овој зафат, бидејќи свеста за донаторство кај нас не е голема, работите ќе се променат, а во тоа најмногу, вели Јовев, може да помогнат законската регулатива и добра кампања за органодарителство.

-Хрватска има најголем број во светот на трансплантација на срце по глава на жител. И Словенија е блиску, инфомираше директорот на Клиниката за Државна кардиохирургија.

 

Прочитај повеќе

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ

Слободен печат

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Слободен печат

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат

Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Слободен печат

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат