Чуден округол камен се појавил на плажа по ураганот Доријан: Кога сфатиле што нашле не можеле да веруваат (ВИДЕО)

Оставувајќи зад себе во главно пустош и огромна штета, ураганот Доријан успеал и на некому да му донесе позитивно изненадување.

Во налет на овој опасен ураган и поплавите кои го донесе со себе, страдале веќе 44 лица, а многу семејства останале не само без кров на глава, туку и без се што имале во животот некогаш.

Сепак, постојат и такви кои знаат дека после големо невреме можат да најдат одредени вредни предмети, па веднаш по прекинувањето на опасноста тргнуваат по „лов на богатство“ по плажите.

Меѓу нив се и Арон Латин и неговата девојка кои на плажа тргнале без детектор за метал или која било друга опрема за барање на богатство.

Прочитајте и...  Потврден прв случај на коронавирус во Хрватска, заразено младо момче

Имале среќа и наишле на некој „чуден округол камен“, не ни мислејќи дека вусшност нашле ѓуле од топ од времето на Граѓанската војна.

– Најпрво мислевме дека станува збор за округол камен, но колку повеќе го гледавме, толку појјасно стануваше дека може да станува збор за нешто многу повеќе – рече Арон.

Нашле две ѓулиња во песок покрај многу гранки и стебла кои ги откорнал ураганот.

Иако многумина на оваа плажа во Јужна Каролина пристигнале опремени за барање на вредни артефакти кои ураганот би можелда ги донесе на копно, Арон истакнува дека тој и неговата девојка имале среќа и пронашле важни историски предмети.

Инаку, речиси на истото место на оваа плажа, најдени се уште неколку вакви ѓулиња од истиот период по разорниот ураган Метју во 2016 година.

Прочитајте и...  Ова се телефонските броеви за пријавување на симптоми на коронавирус

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат