Човекот кој го спаси Хитлер и го промени текот на историјата: Што ќе се случеше да задоцнев?

Ирец кој живееше во Германија во раните 1900-ти тврдеше дека го спасил младиот Адолф Хитлер од сигурна смрт, што значително го смени текот на историјата.

Мајкл Кио ја напуштил Ирска кога имал само 16 години и се борел во бројни конфликти ширум светот.

Ирецот ја заменил Ирска со Америка во 1907 година и се приклучил на групата на Ирското републиканско братство во Њујорк.

Сепак, 16-годишниот Ирец наскоро се борел на страната на Американците против мексиканските разбојници во Тексас кога бил застрелан во стомакот.

Кио се вратил во Ирска во 1913 година, каде се приклучил на Кралскиот ирски полк на британската армија. Наскоро се нашол на суд за изразување на силни убедувања на републиканците и минал еден месец во затвор.

Набргу по ослободувањето, тој се вратил во британската армија да се бори во рововите во Големата војна и оваа одлука го натерала да го спаси животот на младиот Адолф Хитлер.

Прочитајте и...  Кејт Бекинсејл и Гуди Грејс раскинаа: Дали разликата од 24 години е причината или нешто друго?

Кио бил заробен за време на војната и испратен во германски затворски логор. Ирскиот дипломат Роџер Кесимент апелирал до германските киднапери во Киев да му дозволат да формира ирска бригада полна со затвореници, подготвена да ја смени страната.

Кио би предводел нова ирска бригада, но Касемен бил заробен и погубен во текот на 1916 година и плановите биле одложени.

Кио наместо тоа, се приклучил на германската армија пред крајот на војната.

Тој добил неколку медали за храброст и од германската и од британската армија, и тоа било првпат да го види Адолф Хитлер.

По војната, Ирецот останал во Германија, додека земјата паднала во политички хаос поради падот на Германското Царство.

Додека комунистичките и фашистичките групи се обидувале да ја пополнат политичката празнина привремено исполнета со Република Вајмар, Кио се приклучил на Фрајкорс, фашистичка група која ветила дека ќе го уништи комунизмот.

Profimedia

„Фракорите“ безмилосно го собориле марксистичкиот удар во Минхен во 1919 година и таму Кио, кога штотуку бил воспоставен мир во баварскиот град, се сретнал со Хитлер по втор пат.

Прочитајте и...  ФОТО: По пет години врска, веренички прстен на раката на Гвен Стефани

Ирецот бил сместен во касарната во градот кога двајца мажи испровоцирале 200 про-марксистички војници во блиската сала за вежбање.

Војниците ги тепале безмилосно мажите, а некои мавтале со бајонетите. Кио, кој одговорил на нападот, испукал предупредувачки истрели во воздухот за да ги растера војниците.

Тоа успеало и животот на двајцата бил спасен.

Откако им се приближил, Кио видел дека еден од двајцата е оној што прв пат го видел за време на Големата војна. Хитлер по конфликтот обилно крвавел, бидејќи бил брутално претепан.

Profimedia

 

„Ако дојдев неколку минути подоцна или ако Хитлер добиеше уште неколку удари или ако беше застрелан – што ќе се случеше ако не интервенирав и тој умреше?“, прашал Ирецот подоцна во животот.

Се вратил во Ирска кон крајот на 1919 година за да се бори за Мајкл Колинс во војната за независноста, пред да се врати во Германија во 1929 година каде работел како инженер.

Прочитајте и...  Беше ѕвезда во Југославија, а сега живее со пензија од 17.000 денари: Маја Оџаклиевска за грижата за внукот!

Сепак, Кио почнал да се плаши за животите на неговата германска сопруга и децата откако нацистите убиле десетици непријатели за време на Ноќта на долгите ножеви во 1934 година – напад нарачан од човек кого Кио му го спасил животот 15 години порано.

Тој се вратил во Ирска, каде што компанијата му ветила работа, но не го исполнила ветувањето поради што Кио се чувствувал напуштен од државата.

Кио водел дневник, но ризницата на информации исчезнала два дена пред неговата смрт во 1964 година.

Дневниците биле пронајдени во 2008 година од неговиот внук Кевин во архивата на Универзитетот во Даблин.

Семејството на Кио ги објави неговите дневници во 2010 година и ја раскажа неверојатната приказна за Ирецот и неговите авантури, за да може целиот свет да ја слушне.

Поврзани вести

Дневен хороскоп: Што ви предвидуваат ѕвездите за оваа среда

Слободен печат

Витректомија – микрохируршки зафат за третирање разни повреди на окото

Анита Златкова

Виц на денот: Преживеани

Слободен печат

Во кој месец сте родени такви сте во љубовта: Најдете го својот и уверете се!

Слободен печат

ФОТО: Џо Манганиело го промени стилот: Сопругот на Софија Вергара е непрепознатлив!

Слободен Печат

ФОТО: По пет години врска, веренички прстен на раката на Гвен Стефани

Слободен печат

Остави Коментар