-6 C
Скопје

Tag : Хитлер

Магазин Магазин слајдер Ретро

Сè се остварило: За време на подемот на нацизмот новинарка ги запишувала соништата на пријателите. Резултатите биле застрашувачки!

Слободен печат
Откако Хитлер ја освоил власта, берлинската новинарка Шарлот Берад секоја ноќ ја измачувале страотни ноќни мори од кои се будела препотена. Една ноќ, откако се...
Ви Препорачуваме Колумни

Летаат во авион Тито, Хитлер и Захариева…

Сашо Орданоски
Таман кога помисливме дека, барем за годинава, Софија малку ќе нè одмори од својот антиталент за толкување на политиката за добрососедство, гледаме дека вревата од...
Ви Препорачуваме Колумни

Тито наспроти тато? Не постои западен политичар кој ќе го избере тато

Евгениј Дајнов
Хистеријата за „македонското прашање“ надувана од властите ги демонстрира сите основни дефекти на нашите владетели. Силното незнаење е еден од овие дефекти. Незнаењето, култивирано со...
Жена Магазин Магазин слајдер

Жената која му роди дете на Хитлер, никогаш не го видела детето ниту имала можност да чуе за неговата судбина

Слободен печат
Во 1936 година, нацистичката поддржувачка Хилдегард Труц била избрана и регрутирана, поради нејзината „расна чистина“, да има интимна врска со офицер од СС. Крајна цел...
Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

Откриен таен тунел кој водел до бункерот на Хитлер

Слободен печат
Тајниот тунел кој води до букнерот на Хитлер е откриен во Берлин. Иако ова откритие ги подгреаа теориите дека Хитлер ја лажирал сопствената смрт во...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Човекот кој го спаси Хитлер и го промени текот на историјата: Што ќе се случеше да задоцнев?

Слободен Печат
Ирец кој живееше во Германија во раните 1900-ти тврдеше дека го спасил младиот Адолф Хитлер од сигурна смрт, што значително го смени текот на историјата....
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

„Хајл драга, дома сум“, урнебесна комедија за животот и делото на Адолф Хитлер

Слободен печат
„Хајл драга, дома сум“ е името на ситкомот (ситуациска комедија), кој публиката никогаш не го виде, а главен лик е Адолф Хитлер. Ова не е...
Вести Свет

Суспендирани 29 германски полицајци- разменувале слики од Хитлер и кукасти крстови

Слободен печат
Во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија се откриени затворени комуникациски групи во кои се разменувале содржини со крајно десничарска тематика, а меѓу нивните членови имало...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Му го скршила срцето на најсуровиот човек на светот, Хитлер никогаш не дознал дека е Еврејка! (ФОТО)

Слободен печат
Се верува дека нацистичкиот лидер никогаш не дознал која е религијата на жената во која се  вљубил на прв поглед. Нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер се...
Вести Свет

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат
Од куќата на Адолф Хитлер во Австрија ќе бидат отстранети сите нацистички одбележја за да престане да ги привлекува екстремистите, најави денеска министерот за внатрешни...