Бугарските власти поради птичји грип ќе усмртат 5.380 патки

Бугарската агенција за безбедност на храната денеска соопшти дека во градот Раковски, во јужниот дел на Бугарија, се појавил вирус на птичји грип Х5Н8, поради што вкупно 5.380 патки ќе бидат усмртени.

Тоа е прв случај на птичји грип во Бугарија во последните десет месеци.

Околу фармата е создадено заштитено подрачје од три километри, каде е забрането движењето на домашни, диви и други птици, како и продажба на јајца и пердуви.

Прочитајте и...  Карантинот во Италија мора да се почитува: „Кој ќе оди во црква додека е забрането, ќе биде лекуван само со молитви“

Прочитај повеќе

Во Португалија карантинот поради коронавирусот може да трае со месеци

МИА Агенција

Српската влада ја забрани работата на сите објекти и дејности кои подразбираат физички контакт

Слободен печат

Дури 59% од заразените пријавиле еден ист симптом на коронавирусот без оглед на тежината на клиничката слика

Слободен печат

Најнови податоци од светот поврзани со коронавирусот до 17 часот

Слободен печат

Жена лажела на Фејсбук дека е позитивна на коронавирусот, ги повикувала сите кои биле во контакт со неа да се тестираат

Слободен печат

Во Прилеп вкупно 12 заболени од коронавирусот, се чека извештај за уште пет брисови

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

САД нареди ситe крузери во американски води да останат на море

Слободен печат

Извршена втора дефинфекција на катните гаражи

Слободен печат

Османи- Вархеји: Дозволен пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Слободен печат

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Во Велика Британија во последното деноноќие починаа 560 лица од коронавирусот

Слободен печат

Норвешка одобри за време на коронакризата црквите да се користат за погреби на атеисти

Слободен печат