Британскиот водечки советник за пандемијата: Вакцина против коронавирусот ќе биде достапна во 2020 и 2021 година

Вакцина против коронавирусот ќе биде достапна во 2020 и 2021 година, изјави водечкиот советник за пандемија на Владата на Велика Британија за Би-Би-Си.

Џереми Фарар, директор на добротворната организација Wellcome Trust, објасни дека е постигнат огромен напредок.

– Во последните седум месеци откако учествував, напредокот е апсолутно извонреден и сега има вакцини од прва генерација. Веројатно има пет или шест – од САД, од Европа, од Кина, од Русија – кои стануваат достапни.

И покрај оптимистичкиот тон, тој повика на внимателност,  нагласувајќи дека првата генерација на вакцини нема да реши се.

Неговите коментари следат по изјавата на шефот на Светската здравствена организација кој рече оваа недела дека можеби нема никогаш да има „сребрен куршум” за Ковид-19.

Прочитајте и...  Бугарија осуди двајца членови на Хезболах на доживотен затвор за масакрот врз израелски туристи во Бургас во 2012 година

Прочитај повеќе

Експертите за инцидентот во Ѓорче Петров: Говорот на омраза е последица на „пумпањето“ национализам

Слободен печат

Ахмети на средба со американската амбасадорка Брнс

Слободен печат

Шведска нема да ги вакцинира малолетниците од ковид-19

Слободен печат

Митаракис: Одговорните за пожарот во Мориа ќе се соочат со грчката правда, затвор па протерување

МИА Агенција

Заев – Брегу: Отворени сме за регионална соработка

Слободен печат

НБРСМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Средба Бесими – Јан Коп: Интензивирање на соработката со Кралството Холандија

Слободен печат

Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Слободен печат

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција

Во Хрватска самоизолација намалена од 14 на 10 дена

Слободен печат

Столтенберг: Пандемијата се користи за да се ослабне НАТО

Слободен печат

Во Италија задолжително тестирање на патниците од Париз

Слободен печат