Бремените се ослободени од работа и затоа не им треба боледување

Бремените заедно со оние кои користат породилно боледување остануваат дома се додека траат времените мерки. Владата донесе ваква уредба, но сепак поголем број од жените немаат информација за тоа, а  официјално не се информирани ниту матичните лекари. Гинеколозите пак се поделени околу тоа дали оваа категорија на жени треба да оди на работа или не.

„За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата на Република Северна Македонија донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба (“Службен весник на Република Северна Македонија” бр. 90), во која со членот 4 е предвидено отсуството од работа на работничка поради бременост, раѓање и/или посвојување, да продолжи да тече, а со тоа и надоместокот на плата да продолжи да се исплаќа сè до истекот на траењето на времените мерки“, се вели во соопштението од Владата.

Прочитајте и...  Зибери: Ќе обезбедиме социјална пензија за секоја жена која не го остварила правото на работна пензија

Од Здружението на матични гинеколози велат дека информација околу ова прашање добиле од медиумите, но очекуваат да бидат и формално и официјално известени од Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување, како што обично се прави за да може информацијата да биде споделена со сите членови на здружението.

– Трудниците иако нели не се болни, сепак кај нив постои можност да се искомплицира состојбата, доколку се инфицираат со вирусот ковид 19, па затоа најдобро е да останат дома. За тоа не им треба боледување, туку доволно е да се повикаат на уредбата на владата. Но сепак во пракса се соочуваме со случаи кога работодавците бараа бремената да приложи боледување. Со носење на боледување таа е всушност оштетена бидејќи така и се крати од платата – вели Душко Филиповски претседател на Здружението на матични гинеколози.

Прочитајте и...  Рускиот министер за здравство предупредува: Коронавирусот најтешко ги погодува срцето и белите дробови

Кај нас од ковид-19 почина само една трудница на која здравствената состојба и се влоши по породувањето. Бебето во добра здравствена состојба беше пуштено дома.

Доц.д-р Ана Данева Павлова, која го води Комитетот за безбедно мајчинство вели дека трудници и не спаѓаат во ризичната група, па и затоа не мора да не одат на работа ако се чувствуваат добро.

– Може да кажеме дека трудниците кои имаа нормална бременост без компликации и кои имаат работни услови во кои се почитуваат мерките за заштита од вирусот може да одат на работа. Додека пак оние кои имаа бременост која повнимателно се следи или пак работат во околности каде не може да се почитуваат препораките за заштита, како безбедна дистанца, носење маска и слично, би советувале да не одат на работа – вели Павлова-Данева.

Прочитајте и...  Родителите на деца од школска возраст се враќаат на работа, но не и оние кои имаат деца во градинка

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат