Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Возачите на Мерцедес повторно беа најбрзи во квалификациите за утрешната трка за Големата награда 70-годишницата од Формула 1 која повторно ќе се вози на Силверстоун.

Валтери Ботас приреди изнеандување и во квалификациите беше побрз од клупскиот колега Луис Хамилтон со што ја освои 14. пол позиција во кариерата. Неговиот најбрзо круг на патеката Силверстоун изнесуваше 1:25.154 минути, што беше за само 0.063 секунди побрзо од Хамилтон.

Додека пласманот на возачите на Мерцедес беше очекуван, вистинско изненадување приреди Нико Хулкенберг кој викендов вози на местото на Серхио Перез кој пак е позитивен на коронавирус, и го имаше третото најбрзо време во квалификациите.

Четвртото најбрзо време го оствари Макс Ферстапен од Ред Бул кој доцнеше повеќе од една секунда зад најдоброто време на Ботас.
Возачите на Ферари повторно разочаа, Шарл Леклер ќе стартува од деветтата позиција, додека Себастијан Фетел утрешната трка ќе ја започне од 12. место.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Прочитај повеќе

Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Слободен печат

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат