Бомбашки напад во Кабул, загинаа четворица авганистански војници - Слободен печат

Бомбашки напад во Кабул, загинаа четворица авганистански војници

Најмалку четири војници загинаа при напад на бомбаш-самоубиец врз база на авганистанските специјални сили на периферија на Кабул, соопшти авганистанското Министерство за одбрана.

Во нападот повредени се тројца војници.

Портпаролот на талибанците Забихулах Муџахид презеде одговорност за бомбашкиот напад.

Денешниот инцидент е најнов напад откако американскиот претседател Доналд Трамп ги прекина американско-талибанските преговори.

Два талибански автомобили-бомби експлодираа во Кабул минатата недела, при што загинаа неколкумина цивили, двајца членови на НАТО и еден американски војник.

Прочитајте и...  Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Прочитај повеќе

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(ВО ЖИВО) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Остави Коментар

18 − 15 =

Прочитај повеќе

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат