Би-Би-Си се посрамоти: Наместо Брајант го „погреба“ Леброн Џејмс

Во моментите кога целиот свет тагува поради смртта на Коби Брајант, неговата ќерка Џиана Џиџи и уште седум други лица, кои настраа во хеликоптерската несреќа во Калифорнија, британскиот јавен сервис Би-Би-Си направи недозволива грешка со која го згрози целиот свет.

Имено, Би-Би-Си ги помеша Коби Брајант и Леброн Џејмс и во веста за трагичната смрт на еден од најдобрите кошаркари во историјата, тие ставија фотографии на Леброн Џејмс, алудирајќи дека токму тој загинал во несреќата.

Ваквиот потег на Би-Би-Си предизвика реакции низ целиот свет, бидејќи еден од најугледните и најпрестижни медиуми, не смее да си дозволи ваква грешка.


„Кој го пушти ова? Би-Би-Си користи снимки на Леброн Џејмс наместо Коби Брајант. Убаво на дресот пишува Џејмс“, напиша еден од гневните корисници на Твитер.

Прочитајте и...  Џордан лаже, приказните за пицата и желбата да остане во Чикаго не се вистинити

„Дали можете да објасните зашто во вестите покажавте снимки на Леброн Џејмс, а не на Коби? Би-Би-Си е патетичен“, напиша друг корисник на Твитер.

Уредникот на Би-Би-Си, Пол Ројал ја призна грешката.
– Во вечерниот извештај за смртта на Коби Брајант за Би-Би-Си њуз 10 по грешка искористивме слики на Леброн Џејмс во еден дел од извештајот. Се извинуваме поради оваа човечка грешка – изјави Ројал.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат