Белгија истражува дали нејзиното оружје било користено во Русија

Александер Де Кро
Александер Де Кро / Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Белгија ќе побара од Украина појаснување за извештаите дека пушките произведени во Белгија биле користени од проукраинските сили за борба против руските војници внатре во западната граница на Русија, изјави во понеделникот белгискиот премиер Александар Де Кро, пренесува „Ројтерс“.

Вашингтон пост“ во саботата објави дека борците против Кремљ кои минатиот месец извршија прекуграничен напад од Украина во рускиот регион Белгород користеле тактички возила првично дадени на Украина од Соединетите држави и Полска и носеле пушки направени во Белгија и Чешка.

„Нашето министерство за одбрана и неговите разузнавачки агенции започнаа истрага и бараат информации за да се утврди што точно се случило. Европското оружје се доставува до Украина под услов да се користи на украинска територија со цел да се одбрани таа територија. И имаме строги контроли за да видиме дека тоа е така“, рече Де Кро за белгиското радио 1.

Де Кро одби да коментира за можните последици доколку се потврдат извештаите.

„Овде не смееме да се понапредиме“, рече премиерот. „Но, ние ја анализираме ситуацијата и ова би го сфатиле многу сериозно“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот