„Бела чао“ да биде официјална химна на Денот на ослободувањето на Италија, бара пратеник

Неапол, Италија / Фото: Jacek Sopotnicki / Alamy / Alamy / Profimedia

Пратеник во Италија повторно го промовираше својот предлог – познатата антифашистичка песна „Бела чао“ во Парламентот да се признае како официјална химна на Денот на националното ослободување.

„Бела чао“ е песна за слобода и благодарност до оние кои се бореа жртвувајќи ги своите животи за враќање на слободата и демократијата на италијанскиот народ под наци-фашистичката тиранија“, напиша Стефано Вакари на социјалната мрежа.

 

На крајот на 2022 година, Вакари поднесе предлог-закон со кој бара парламентот да ја признае таа песна како „национален израз на вредностите“ на Републиката и да се свири секој 25 април, денот кога Италија беше ослободена од нацизмот во 1945 година.

Пред два дена, Андреа Крипа, висок член на екстремно десничарската Лига, ја осуди песната и тврдеше дека „комунизмот доведе до милиони смртни случаи“, што предизвика негодување од опозицијата.

„Можеме со сигурност да потврдиме дека „Бела чао“ не е израз на една политичка тенденција, туку дека, напротив, сите демократски сили можат да се препознаат во универзалните идеали инспирирани од таа песна“, напиша Вакари презентирајќи го својот предлог-закон.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот