Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Баерн Минхен триумфираше на гостувањето кај Баер и на четири кола до крајот на сезоната е блиску до нова шампионска титула.

Денеска во рамките од 30. коло во најсилното германско фудбалско првенство екипата на Баерн Минхен запиша уште една победа.

Баварскиот гигант на гостувањето кај Баер Леверкузен триумфираше со 2:4 и на четири кола до крајот на сезоната е многу блиску до одбрана на шампионската титула.

Прв во водство беше Баер со голот на Аларио, но играчите на Флик направија пресврт, по еднаш во листата на стрелците се запишаа Коман, Горецка, Гнабри и Левандовски. Домаќините само го убалжија поразот преку Вирц во 89 минута од средбата.

Тренерот Ханси Флик одлично го води Баерн, со одлична статистика од 11 победи по ред, 23 победи во неговите први 26 мечеви на клупата и 43 освоени од можни 45 бодови.

Прочитајте и...  И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

На останатите три дуели од саботната програма во Бундеслигата: Дизелдорф-Хофенхајм 2:2, Ајнтрахт Франкфурт-Мајнц 0:2 и Лајпциг-Падерборн 1:1.

На табелата води Баерн со 70 бодови, 10 повеќе од второпласираната Борусија Дортмунд, па доколку „милионерите“ бидат поразени на вечерашниот меч (18.30 часот) од Херта Берлин, на Баерн ќе му биде потребна само уште една победа за обезбедување на првото место.

Прочитај повеќе

Лорис за инцидентот со Сон: Тоа што се случи е дел од фудбалот!

Слободен печат

Следниот турнир на Ѓоковиќ ќе биде „Ролан Гарос“!?

Слободен печат

Седлоски меѓу кандидатите за тренер на Динамо Загреб

Слободен печат

Желбата на Барса: Истекува клаузулата на Мартинез

Слободен печат

Мурињо ја забележа 200 победа во Премиер лигата

Слободен печат

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат