Барди и Леванте два пати водеа но на крајот се поразени во градското дерби со Валенсија (ВИДЕО)

epa08667154 Levante's Sergio Leon (R) in action against Valencia's Gabriel Paulista (C) during the Spanish La Liga soccer match between Valencia CF and Levante UD at Mestalla Stadium in Valencia, Spain, 13 September 2020. EPA-EFE/Juan Carlos Cardenas

Македонскиот репрезентативец Енис Барди се најде во првиот тим на Леванте кој во градското дерби загуби со 4:2 од Валенсија на стартот од Ла Лига.

Екипата на Леванте во првото полувреме во два наврати имаше водство но на крајот не успеа да дојде до поволен резултат. Моралес донесе водство уште во првата минута но Валенсија преку Габриел израмни. До крајот на првото полувреме повторно Моралес носи водство за Леванте, но овој пат стрелец за Валенсија е Гомез.

Во второто полувреме, Ваљехо постигна два гола за Валенсија и ги реши дилемите околу победникот.

Екипата на Виљареал иако во новата сезона влегува со големи амбиции, на стартот ремизира со Уеска играјќи 1:1. Гостинските фудбалери поведоа преку Мафео во 42. минута, а Морено во 68. минута со прецизен удар од пенал не дозволи изненадување.