22 C
Скопје

Бајден ги кани Путин и Џинпинг на Самит за климата на 22 и 23 април

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика своите колеги од Русија и од Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг на прв голем меѓународен Самит за климата, изјавија претставници на администрацијата во Белата куќа за Асошиејтед прес.

Соединетите Американски Држави се надеваат дека Самитот на 22 и на 23 април ќе придонесе за забрзување и продлабочување на глобалните напори за намалување на загадувањето со фосилно гориво што ја уништува климата.

Бајден се обидува да го обнови светскиот Форум за клима, собирајќи ги лидерите на најголемите светски економии во кој претходно учествуваа Џорџ Буш и Барак Обама, но го напушти Доналд Трамп.

Денеска од Вашингтон се пратени 40 покани до лидери на најголемите светски економии, донатори и претставници на земји кои се најпогодени со климатските промени.

Бајден, со организација на Самитот, исполнува едно од своите предизборни ветувања за намалување на експлоатацијата на јаглен, природен гас и нафта.

Поврзани вести

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар