АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Вечерва дозна и вториот патник во големото финале на Мастерс турнирот во Рим, Диего Себастијан Шварцман со резултат 2:1 во сетови 6:4, 5:7 и 7:6 (4) го совлада Денис Шаповалов.

Аргентинецот за три часа и 13 минути игра успеа да го елиминира Канаѓанецот и закажа финале против најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ. Завршната пресметка на турнирот во Италија ќе се одржи утре (21 септември) со почеток од 17.00 часот.

Српскиот тениски ас Ѓоковиќ освои 80 турнири, од кои 35 од серијата „Мастерс 1000“, а четири во Рим. Во случај на триумф овој викенд Ноле ќе се одвои на првото место на табелата на сите времиња по бројот на освоени турнири од серијата „Мастерс 1000“, моментно тој и Шпанецот Рафаел Надал го делат првото место со по 35 трофеи.

Ѓоковиќ ќе игра за петтата титула во Рим

За Шварцман ова ќе биде прв настап во финале на некој од турнирите од серијата „Мастерс 1000“. Досега овој 28-годишен тенисер освои три турнири, а уште петпати излегуваше како поразен во финалните мечеви на АТП турнирите.

Прочитајте и...  Вооружени разбојници влегле во домот на поранешен италијански репрезентативец

Двајцата тенисери досега се сретнаа четири пати и во сите дуели триумфираше Србинот. Последен пат Ѓоковиќ беше подобар со 3:0 годинава на „Австралија опен“.

Да додадеме уште дека во женското финале (понеделник, 14.30 часот) ќе играат Каролина Плишкова и Симона Халеп. Првата носителка од Романија, Халеп со 6:3, 4:6 и 6:4 славеше против Гарбиње Мугуруза (Шпанија), додека Плишкова во чешкиот дуел беше подобра од Маркера Вондрушова (6:2, 6:4).

Поврзани вести

Кулушески го спаси Јувентус од пораз, браќата Инсиње испишаа историја во Серија А

Слободен печат

Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Слободен печат

Други нека расправаат за тоа кој е најдобар тенисер во историјата…

Слободен печат

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар