Ѓоковиќ ќе игра за петтата титула во Рим

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Мастерсот во Рим откако денеска со 2:0 во сетови 7:5 и 6:3 го елиминираше Каспер Руд од Норвешка.

После два часа голема борба, со многу осцилации, но и судиски грешки, првиот светски рекет Ѓоковиќ на крајот триумфираше за негово 10 финале на турнирот во Италија.

Српскиот ас ќе се бори за петтата титула во „Вечниот град“, прва од 2015 година.

Ноле ќе се обиде шампионски да се загрее за новиот настап на грен слем турнирот „Ролан Гарос“.

Во борбата за трофејот Србинот ќе игра против подобриот од втората полуфинална пресметка (19.00 часот) помеѓу Диего Шварцман и Денис Шаповалов.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ: Сакам да бидам историски број 1

Поврзани вести

ВИДЕО: Кога Теодосиќ сака да асистира, а постигне кош!

Слободен печат

Фати доживеа брутално понижување, Барселона покрена тужба!

Слободен печат

Инфантино не е во „војна“ со УЕФА, но сака мечеви како Баерн-Бока јуниорс!

Слободен печат

Меси: Дуелите со Кристијано се посебни, се надевам дека ќе се опорави до среда!

Слободен печат

Ѓоковиќ: Сакам да бидам историски број 1

Слободен печат

Ништо од пресметката меѓу Меси и Роналдо, Португалецот сè уште е позитивен на корона

Слободен печат

Остави Коментар