Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Додека сум жива не ги оставам пчелите- вели Атиџе за „Слободен печат“.

Протагонистката од документарниот македонски филм „Медена земја“ за читателите на „Слободен печат“ раскажува за своето детство, за раните почетоци кога почнала да се занимава со одгледување на пчелите.

-Уште од 12 години одгледувам пчели. Мајка ми кажуваше дека и мојот дедо одгледувал пчели, колку да имаат за јадење, татко ми пак, е алергичен на пчели- вели Атиџе за „Слободен печат“.

Пчелите уште од мај месец знаат дека ќе пристигне зимата и собираат мед за нив, многу се осетливи, вели Атиџе во прилогот подготвен за „Слободен печат“.

-Ако сакаш да купиш мед за лек, мора да биде природен. Пробав мед во Турција, но има разлика. Ние имаме многу билки и затоа е природен и лековит. Додека сум жива не ги оставам пчелите- вели Атиџе за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Загинаа 24 лица откако автобус се преврте во река во Индија

 

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат