Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Додека сум жива не ги оставам пчелите- вели Атиџе за „Слободен печат“.

Протагонистката од документарниот македонски филм „Медена земја“ за читателите на „Слободен печат“ раскажува за своето детство, за раните почетоци кога почнала да се занимава со одгледување на пчелите.

-Уште од 12 години одгледувам пчели. Мајка ми кажуваше дека и мојот дедо одгледувал пчели, колку да имаат за јадење, татко ми пак, е алергичен на пчели- вели Атиџе за „Слободен печат“.

Пчелите уште од мај месец знаат дека ќе пристигне зимата и собираат мед за нив, многу се осетливи, вели Атиџе во прилогот подготвен за „Слободен печат“.

-Ако сакаш да купиш мед за лек, мора да биде природен. Пробав мед во Турција, но има разлика. Ние имаме многу билки и затоа е природен и лековит. Додека сум жива не ги оставам пчелите- вели Атиџе за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Цивил: МВР со двојни аршини – едeн приведен за Фејсбук статус, други не

 

Прочитај повеќе

Вооружен и опасен: Полицијата три дена трага по германски Рамбо кој разоружа четворица полицајци и побегна во шума (ВИДЕО)

Слободен печат

Аншобер: Забраната за слетување во Австрија не значи затворање на границата за земјите од Западен Балкан

Марина Дамческа

Јанев: Со лажни вести од одредени структури се врши своевиден атак врз мојата личност

Слободен печат

ДВ: ЕУ треба да ги прекине пристапните преговори со Србија сѐ додека на власт е Вучиќ

Слободен печат

Вака почнаа протестите во Бугарија: Опозиционер беше уапсен на плажа, па почна хаосот (ВИДЕО)

Слободен печат

ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кичевец заразен со ковид-19 почина на пат кон Инфективна болница

Слободен печат

Во текот на утрешниот ден ќе функционираат дежурните ординации во трета смена во скопските поликлиники

Слободен печат

СВР Струмица демантира дека му е изречен притвор на градоначалникот на Василево

Слободен печат

Игра на судбината: Американец кој се сомневаше дека постои коронавирусот, почина од него 3 дена по заразувањето

Слободен печат

Британија го исклучува Хуавеј од брзата мобилна мрежа

Слободен печат

Во САД по 17 години извршена смртна казна на федерално ниво

Слободен печат