Апелација ја укина забраната за продажба на книгата на Андов – Слободен печат
Македонија

Апелација ја укина забраната за продажба на книгата на Андов

Забраната беше донесена од Основниот суд Скопје 2 на 21 март годинава.

Апелација ја укина забраната за продажба на книгата на Стојан Андов со наслов „До атентатот и по него“, одлука која беше донесена од Основниот суд Скопје 2 на 21 март годинава, поради тужбата од поранешниот министер за внатрешни работи Љубомир Данаилов Фрчкоски.

Тогаш скопска двојка изрече времена мерка – забрана за продажба на книгата на Андов, бидејќи во него се имплицирала вмешаност во атентатот на Киро Глигоров на Фрчкоски, поради повреда на личните права на тужителот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close