14 C
Скопје

Амнести Интернешнал за Србија: Неказнети воени злосторства, напади врз медиуми, дискриминација

Србија не постигна никаков напредок во гонењето на воените злосторства, решението за судбината на исчезнатите е запрено, заплашувањата и нападите врз новинарите, дискриминацијата и семејното насилство продолжија, а полицијата употреби прекумерна сила, се вели во годишниот извештај на Амнести Интернешнал објавен денес за состојбата со човековите права во светот.

Со сè порепресивен претседател и без постојано противење, владата ги контролираше полицијата и судството, го ослабуваше владеењето на правото, ги уништуваше политичките и граѓанските права и дозволуваше широко распространета корупција, се вели во извештајот за Србија.

Во делот „Право на вистината, правда и надомест на штета“, АИ рече дека не е направен напредок во спроведувањето на националната стратегија за воени злосторства, отворање на заостанати истраги за повеќе од 2.500 случаи на воени злосторства или обвинување на високи полициски или воени службеници за командна одговорност.

Гонењето на сторителите на пониско ниво во случаите пренесени од Босна и Херцеговина (БиХ) се одвиваше крајно бавно, а постапката против 10 мажи во врска со геноцидот во Сребреница продолжува да се одложува поради отсуство на обвинети, додаде тој.

АИ, исто така, наведува дека новиот закон со кој се предвидува репарација за жртвите на војната, ги дискриминира цивилните жртви, проценувајќи дека околу 15.000 луѓе, вклучувајќи роднини на исчезнатите и преживеани од сексуално насилство, сè уште не го искористиле своето право на компензација.

Прочитајте и...  Филипче по средбата со Лончар: Институтот „Торлак" ќе биде наш стратешки партнер за набавка на вакцини против ковид-19

Во извештајот се наведува и дека неказнивоста на одговорните за преместување на телата на повеќе од 900 косовски Албанци од Косово во Србија продолжува во Србија во 1999 година и потсетува дека Специјалниот известувач на ООН за вонсудски егзекуции ја повика Србија да гони неколку полициски службеници осомничени за убиство на тројцата браќа Битичи, американски државјани со албанско потекло чии остатоци беа пронајдени во 2001 година и дека човечки остатоци за кои се верува дека се косовски Албанци беа откриени во каменолом во Кижевак во ноември

Што се однесува до прекумерната употреба на сила, АИ во извештајот наведува дека повеќе од 70 лица биле сериозно повредени, а 223 биле уапсени за време на неколкудневните демонстрации во јули по одлуката на претседателот (Србија) за забрана на јавни собири и предлогот да се воведе полициски час за време на викендот.

АИ наведува во извештајот дека повеќе од 70 лица биле сериозно повредени, а 223 биле уапсени за време на неколкудневни демонстрации во јули и наведува дека полицијата употребила прекумерна сила во Србија, но дека ниту еден полицаец не бил гонет до крајот на годината.

Прочитајте и...  Министерот ги поддржа санкциите против Русија - Бујар Османи води твитер политика на своја рака?

Иако десничарските активисти го нападнаа парламентот, повеќето демонстранти беа мирни, но полицијата неселективно пукаше со солзавец и зачудувачки гранати и ги апсеше и тепаше демонстрантите и минувачите, според АИ, додавајќи дека полицијата сериозно повредила четворица новинари во одделни инциденти низ целата земја.

Кога станува збор за слободата на изразување, АИ забележува дека физичките напади, заплашувањата и политичките клевети на социјалните мрежи против медиумските работници продолжиле. Се потсетува, меѓу другото, дека во јули Министерството за финансии побарало податоци за банкарски сметки за физички лица, истражни новинари и 37 невладини организации според законот користеа истрага за финансирање тероризам и перење пари.

Во извештајот се наведува и дека во Србија продолжила дискриминацијата на етничките малцинства, интензивирани се протестите и нападите врз мигрантите и дека Комесарот за еднаквост пријавил зголемување на говорот на омраза за време на вонредната состојба.

АИ потсетува дека 24.180 бегалци и мигранти пристигнале во Србија од јануари до ноември и дека поднесувањето на барањата за азил беше прекинато до мај, бидејќи бегалците и мигрантите беа ставени во задолжителен карантин во прифатните центри. Процесот на азил остана несоодветен: од 2.639 бегалци кои регистрирале намера да бараат азил, само 118 се пријавиле, 16 добиле азил до крајот на ноември и 18 добиле супсидијарна заштита, се додава во извештајот.

Прочитајте и...  ФЗО: Продолжена важноста на специјалистичките извештаи

Продолжи присилното враќање на мигрантите во Србија од земјите-членки на ЕУ и од Србија во соседните земји. Во април, 16 мажи, за кои се веруваше дека се префрлени во друг привремен приемен центар поради кпвид-19, биле возени од полицијата до јужната граница и присилени да преминат во северна Македонија со оружје, според извештајот.

Кога станува збор за насилството врз жените, АИ известува дека во април, невладината организација „Автономен женски центар“ објави трикратно зголемување на бројот на жени кои ги контактирале за време на полицискиот час. Многумина, додаде тој, ја опишаа ескалацијата на психолошкото, економското или физичкото насилство и нивниот страв од пријавување насилство кај властите без пристап до заштита.

До 25 ноември најмалку 22 жени биле убиени од партнер или член на семејство, според АИ во својот Извештај за човековите права од 2020 до 2012 година.

Извор: Бета

Поврзани вести

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Шпанската полиција разби кинеска банда која продавала канабис низ цела Европа

Слободен печат

При извршен вонреден инспекциски надзор во Собранието не се констатирани неправилности

Слободен печат

Чесите бараат од партнерите во ЕУ и НАТО да ги протераат руските дипломати

Слободен печат

Остави Коментар