Tag : извештај

Вести Свет Слајдер

Белгија на тапет кај „Амнести Интернешенл“: Непочитување на основните човекови права на штитениците во старечките домови

Слободен печат
Организацијата за заштита на човековите права „Амнести интернешнал” (АИ) оцени дека Белгија за време на пандемијата со ковид-19 не ги почитувала основните човекови права на...
Вести Свет

Доверлив документ на ОН: Иран трупа ниско збогатен ураниум над договорените количества

Слободен печат
Иран продолжува да трупа ниско збогатен ураниум над границите што се утврдени со нуклеарниот договор со светските сили од 2015 година, соопштија денеска Обединетите нации...
Вести Македонија Слајдер

Извештај на ИЈЗ: Скопје со најмногу заразени, најголем дел од регистрираните на возраст од 30-39 години

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 19 до 25 октомври 2020г., тестирани се...
Вести Свет

„Фридом Хаус“: Пандемијата го засили надзорот и политичка репресија врз граѓаните

Слободен печат
Владите ширум светот ја користат пандемијата како изговор да го засилат надзорот и подобро да ги сузбијат гласовите на несогласувања преку интернет, се вели во извештај...
Вести Македонија

Извештај на ИЈЗ: Возрасната група од 30 до 39 година најранлива на ковид -19

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 5 до 11 октомври 2020г., тестирани се...
Вести Македонија

Хелсиншки: Здравствената криза е далеку од окончана, а економско-социјалната ќе се засилува со секој изминат ден на неизвесност и наметнати ограничувања

Маријана Митровска
Пандемијата на вирусот ковид-19 предизвика глобални ефекти со размери неспоредливи со кој било друг настан во човековата историја. Брзорастечката здравствена криза, која ги погоди речиси...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Резултати од ковид истрага во Австрија: Како вирусот од скијалиште се прошири во 40 земји во светот?

Слободен печат
Пропусти, задоцнувања, забошотувања и низа превиди кои стигнаа до австрискиот канцелар Себастијан Курц. Независна комисија на стручни лица во покраината Тирол, во Инсбрук објави заклучоци...
Вести Свет

Извештај на ОН: Два милиона луѓе загинале во природни катастрофи за пола век

Слободен печат
Многу животи и ресурси можат да се спасат со навремено и правилно предупредување и подготовка пред природни катастрофи, истакнува Светската метеоролошка организација (СМО). Во извештајот на Обединетите...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Судиите „многу добри“ – судовите неажурни?!

Лука Андреев
Голем дел од судовите во земјава се неажурни и трупаат предмети, оценува Судскиот совет во годишниот извештај за 2019 година, кој деновиве се очекува да...
Вести Македонија Слајдер

Препорака од ЕК: Зајакнете ги административните и оперативни капацитети за сите видови транспорт

Слободен печат
Северна Македонија е умерено подготвена во областа на транспортот. Остварен е ограничен напредок, но само во однос на поврзаноста. Потребна е зголемена политичка посветеност за...
MacedonianAlbanianBulgarian