8 C
Скопје

Tag : воени злосторства

Вести Регион Слајдер

Амнести Интернешнал за Србија: Неказнети воени злосторства, напади врз медиуми, дискриминација

Слободен печат
Србија не постигна никаков напредок во гонењето на воените злосторства, решението за судбината на исчезнатите е запрено, заплашувањата и нападите врз новинарите, дискриминацијата и семејното...
Вести Регион

Инцко најави санкции за Додик поради глорифицирање на воените злосторства

И.И.
Високиот претставник на меѓународната заедница за Босна и Херцеговина, Валентин Инцко ќе побара од Европска Унија да му забрани влез во ЕУ на членот на...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: ЕУЛЕКС ги претресува куќите на Тачи, Селими и Весели, косовски аналитичар објави и кои се другите обвинети

Илинка Иљоска
Припадници на ЕУЛЕКС ги претресуваат куќите на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, шефот на пратеничката група „Самоопределување” во Собранието, Реџеп Селими и станот на лидерот...
Вести Македонија Слајдер

Ќе им се придружи ли наскоро Али Ахмети на соборците од ОВК?

Илинка Иљоска
Иако сè уште не е официјално потврдено, според порталот Њуз33 Специјалниот суд во Хаг го потврдил обвинението за лидерот на Демократската унија за интеграција, Али...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ахмети кон почетокот на септември пред хашките обвинители ќе сведочи за воените злосторства во Косово

Слободен печат
Али Ахмети, претседателот на ДУИ, на 2 септември, ќе сведочи пред меѓународните хашки обвинители за воените злосторства во Косово, пренесува ТВ21. Извори од кабинетот на...
Вести Регион Слајдер

Тачи денес ќе биде сослушан во Хаг

Слободен печат
Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска треба да биде сослушан во Хаг од Специјалното обвинителство за Косово, што кон крајот на јуни го обвини за голем...
Вести Регион

БиХ: Околу 4 илјади осомничени за воени злосторства чекаат процесуирање

Слободен печат
Околу 4.000 осомничени за воени злосторства остануваат да бидат процесуирани во Босна и Херцеговина, што ќе биде невозможна мисија без усвојување нова стратегија што вклучува...
Вести Свет

Еспер: Трамп даде директна наредба да се врати чинот на маринецот обвинет за воени злосторства

Слободен печат
Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави денеска дека претседателот Доналд Трамп директно му наредил да му дозволи на маринец обвинет за воени злосторства во...
Вести Свет

Карла дел Понте: Ердоган треба да се гони за воени злосторства во Сирија

Слободен печат
Турскиот претседател треба да биде истражен поради воени злосторства и воената офанзива во Сирија, рече поранешната обвинителка Карла дел Понте во интервју за швајцарски медиум....
Вести Свет

САД признаа дека Турција во Сирија извршила ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА

Слободен печат
Американската војска видела докази дека за време на турската офанзива во Сирија биле извршени воени злосторства. Во исто време, сириската опсерваторија за човечки права објавила...