8 C
Скопје

Tag : амнести интернешнал

Вести Регион Слајдер

Амнести Интернешнал за Србија: Неказнети воени злосторства, напади врз медиуми, дискриминација

Слободен печат
Србија не постигна никаков напредок во гонењето на воените злосторства, решението за судбината на исчезнатите е запрено, заплашувањата и нападите врз новинарите, дискриминацијата и семејното...
Вести Регион

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат
Турски суд денеска го осуди поранешниот извршен директор на Амнести Интернешнал (АИ) за Турција, Танер Килич на повеќе од шест години затвор, а уште тројца...
Вести Регион

Амнести тврди дека хрватската полиција ги тепа мигрантите кои бараат азил, има и снимки

Слободен печат
Група бегалци кои барале азил била злоставувана од хрватската полиција на границата со Босна и Херцеговина минатиот месец, соопшти денеска хуманитарната организација Амнести Интернешнл (АИ)....
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКА ВИСТИНА ЗА НАЈУГЛЕДНАТА СВЕТСКА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА ЗАШТИТА НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА: По две самоубиства започната истрага, резултатите шокирачки

Слободен печат
Повеќето управувачки позиции на Амнести Интернационал ќе останат испразнети откако се појави вознемирувачки извештај за условите за работа во таа светски позната организација која презема...