Американците ја одбија понудата на газдата на Спотифај да го купи Арсенал

epa02037392 Spotify co-founder and CEO, Daniel Ek (L), listens to the moderator while taking part in a conference on mobile technology applied to leisure at the 'Mobile World Congress' in Barcelona, Spain, on 17 February 2010. Leaders in the mobile technology and cell phone market gather at this annual congress to discuss the future of their field and introduce their latest products. EPA/XAVIER BERTRAL

Навивачите на Арсенал имаат нови причини за незадоволство кон сопственикот на клубот, Стен Кренке.

Откако Арсенал беше дел од идејата да се формира европската Суперлига, но по само 48 часа заедно со останатите пет екипи се откажаа од истите, навивачите на „топчиите“ започнаа протести со кои бараа Кренке да си замине и да го продаде клубот.

Навивачите се надеваа дека основачот на Спотифај, Даниел Ек, кој е долгогодишен навивач на Арсенал, изрази желба да го купи клубот од Стен Кренке.
Ек околу себе ги собра клупските легенди како Денис Бергкамп и Тиери Анри, сакаше да ги имплементира и навивачите во управата, достави официјална понуда за купување на клубот,  но беше одбиен.
Единствената реченица која семејството Кренке му ја кажа на Ек е „На нас пари не ни требаат“ со што дополнително ги разгневија навивачите на Арсенал.
И покрај одбивањето, сопственикот на Спотифај останува заинтересиран за купување на Арсенал доколку Американците одлучат да го продадат клубот.

Видео на денот