1 C
Скопје

Алушовски: Голманите можат многу повеќе, не сме без шанси во Кјелце!

Актуелнот европски првак во Лигата на шампионите, РК Вардар 1961 денеска од 20.45 часот во Полска ќе игра против Кјелце во мечот на колото според ЕХФ.

„Црвено-црните“ очекуваат тешко гостување кај екипата која изминатата недела триумфираше во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје со резултат 29:33.

Своите очекувања од овој напревар, вкупно петти сезонава во групата „А“, ги сподели и тренерот на клубот, Стевче Алушовски:

– Го очекуваме реваншот со Кјелце во Полска. Исто така ќе играме пред празни трибини, нормално. Анализиравме кои се нивните добри страни, и пред натпреварот во Скопје, имавме уште четири дена за да видиме каде грешевме и што можеме да поправиме. Секако дека има место и простор за напредок особено во нашата игра во одбрана каде што првпат примивме 33 голови. Нашите голмани можат многу повеќе од она што го покажаа на домашен терен.

Вујин: Ги анализиравме нашите грешки, желбата е да победиме во Полска!

Исто така и некои детали кои ќе ги промениме за играта во напад. Се надевам и мислам дека ќе одиграме еден добар натпревар во Кјелце каде што ќе покажеме дека Вардар не случајно освои три бода до сега во Лигата на шампионите и дека до 52 минута беше егал со Полјаците во Скопје. Очекувам еден неизвесен меч, со многу борба каде што не сме без шанси – вели Алушовски.

Прочитајте и...  Ристовска: Лазаров уште утре би можел да биде селектор на Македонија!

Лига на шампиони 2020/21

Група „А“

20.45 часот Кјелце-Вардар 1961

Табела:

1.Кјелце 11 бодови (седум натпревари)
2.Флензбург 9 (шест натпревари)
3.Мешков Брест 7 (шест натпревари)
4.Порто 6 (седум натпревари)
5.ПСЖ 4 (пет натпревари)
6.Вардар 1961 3 (четири натпревари)
7.Елверум 2 (четири натпревари)
8.Пик Сегед 0 (три натпревари)

Поврзани вести

ВИДЕО: Јокиќ е незапирлив, постави нов рекорд во кариерата (ВИДЕО)

Слободен печат

ВИДЕО | УФЦ: Конор нокаутиран, Поирие го испрати Мекгрегор не „спиење“ во втората рунда

Слободен печат

ВИДЕО: „Кралска“ вечер, Реал потсети на најдобрите денови!

Слободен печат

СП: Данска во четвртфинале, Јакобсен блескаше против Јапонците!

Слободен печат

Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!

Слободен печат

ВИДЕО: Милан шокиран, Несторовски не доби шанса против Интер!

Слободен печат

Остави Коментар