7 C
Скопје

Агенција за филм: „Хомо“ оди на фестивал во Гоа

Агенцијата за филм на 29 декември во МКЦ-Клуб и ресторан одржа прес-конференција на која беше објавена веста за селекцијата на играниот филм „Хомо“, во режија на Игор Иванов-Изи, во официјалната програма на најзначајниот филмски фестивал во Азија, фестивалот во Гоа. Фестивалот ќе се одржи со проекции во живо во јануари 2021 година. Филмот „Хомо“ е во доминантна македонска продукција на „Скопје филм студио“ и е дел од широка копродукција од Косово, Бугарија и Хрватска.

– Филмот е сложена форма на уметност и продукција, каде творат најдобрите од најдобрите. Последните три години нашата земја демонстрираше пример дека може да се успее, иако во оваа индустрија претходно долго време бевме речиси невидливи. Сега, македонскиот филм е исправен пред глобални предизвици и сум благодарен на Владата што не ги изостави филмските работници во последниот пакет економски мерки. Се наоѓаме во услови на домашен скратен годишен буџет, но она за што ќе се залагам е македонскиот филм да го одржи квалитетот и да продолжи да ниже успеси – истакна Бојан Лазаревски, в.д. директор на Агенцијата за филм.

Прочитајте и...  Интервју со Тина Иванова, в.д. директорка на НУ Филхармонија: Свесно и разумно ја прифативме целата ситуација
Бојан Лазаревски, в.д. директор на Агенцијата за филм

Во изминатите години најголем амбасадор на македонската култура беше филмот. Четири години по ред македонски филм е во официјална селекција на Санденс – најзначајниот фестивал за независен филм во САД, но и во светот. Во овој период, македонски филм беше присутен и во официјалната програма на Берлинале, а влезе во историјата и со двете номинации на „Медена земја“ за Оскар. Пандемијата, која е предизвик за целото човештво, годинава ја погоди филмската индустрија во сите витални органи: голем дел од филмските фестивали не се одржаа, киносалите се затворија, снимањата на филмовите се усложнија. Сепак, филм во македонска копродукција повторно ќе има на Санденс, како и во официјалната програма на фестивалот во Ротердам, а краткиот филм „Налепница“ на Георги Унковски има повеќе од 170 награди и е квалификуван за номинација за Оскар.

Прочитајте и...  Фонд на холокаустот: Успешно прво издание на конкурсот „Раскажувам фотографија“

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 63, во новогодишниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ на 31 декември 2020 – 3 јануари 2021)

Поврзани вести

Разговор со режисерот Гоце Цветановски: Филмската машинерија е како лавина

Тони Димков

Интервју со Тина Иванова, в.д. директорка на НУ Филхармонија: Свесно и разумно ја прифативме целата ситуација

Тони Димков

Охридска академија на хуманизмот: Награда за хуманизам за академик Абдулах Шарчевиќ

Тони Димков

Фонд на холокаустот: Успешно прво издание на конкурсот „Раскажувам фотографија“

Тони Димков

Балканска книжевна награда: Романот „Скриени желби, немирни патувања“ на Владимир Јанковски е кандидат за „Балканика“

Тони Димков

Промоција на СЏФ-календарот: Пригодно и пријатно онлајн дружење

Тони Димков

Остави Коментар