АЕРОЗАГАДУВАЊЕ: Д-р Андоновски советува како да ги заштитите децата

Скопјани денеска дишат малку почист воздух, за разлика од претходните денови. Дождот го намали високото ниво на аерозагадувањето. Во Институот за белодробни заболувања кај децата, односно болницата во Козле, сè повеќе родители бараат совети, прашувајќи ги лекарите како да ги заштитат децата од загадениот воздух. Медициснкиот директор на Козле, доктор Ангелчо Андоновски, во изјава за „Слободен печат“ вели дека загадениот воздух кај децата предизвикува ларингит, опструкции.

– Најбитно е децата постојано да се носат на места богати со кислород, во текот на неделата, бидеќи тие при вдишувањето ги внесуваат честитките кои се присутни во воздухот. Сè повеќе вентилации и поголемо количество на кислород, значи дека нема да дојде дојде до оштетување на белодробието. Повеќе внесување на течности, витамини, минерали и здрава исхрана во овој период – советува доктор Андоновски.

Прочитајте и...  Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Во Козле, во овој период од годината, се згрижуваат од 70 до 75 деца, 80 отсто од нив се со респираторни заболувања.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат