6-годишно дете почина во битолската болница, дошло со отоци на очите, температура и повраќало

ЈЗУ Клиничка Болница „Др. Трифун Пановски“- Битола
ЈЗУ Клиничка Болница „Др. Трифун Пановски“- Битола /Фото: Фејсбук

Шестгодишно дете починало вчера во битолската болница после дадена инфузија. Директорот на болницата доктор Александар Обедниковски вели дека во инфузијата немало лекарства и исклучено е да се работи за анафилакса.

Детето беше донесено во општата болница Битола вчера во 10 часот наутро. Третирано е тука за рехидрирање. Додека се чекаат резултатите, му се слошило и направена е реанимација. За жал таа не била успешна. Детето е дадено на обдукција. Дошло со повраќање, покачена температура и оток на очите и било 2 дена дома третирано. Нема кај нас дадено никаков лек проверивме, туку само инфузија за рехидрирање, ни рече доктор Обедниковски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот