2000 милиграми витамин Ц дневно за заболените од ковид-19

Општо е познато дека лек против коронавирусот не постои, а лекарите ширум светот лекуваат пациенти од ковид-19 со постоечките медицински помагала како што се антибиотици (хемомицин, пансиф), антивиротици (ремдесивир) и антипиретици (парацетамол).

Симптомите на вирусот се треска, сува кашлица и останување без здив, а медицинските лица советуваат луѓето да се изолираат штом ќе ги добијат првите симптоми и да се консултираат со лекар за понатамошните чекори во третманот.

Фото: Unsplash

Како дел од терапијата пациентите добиваат еден суплемент кој е клучен во опоравувањето од вирусот – станува збор за витамин Ц кој се дава во големи дози.

Пациентите кои се инфицирани од ковид-19, во текот на еден ден треба да внесат дури 2.000 милиграми витамин Ц (2 х 1.000 милиграми, наутро и навечер).

Прочитајте и...  Практично, а совршено чисти: Направете ваша „тоалет бомба" од состојки кои СИГУРНО ги имате во кујната! (ВИДЕО)

За да може нашиот организам да се одбрани од бактерии и вируси, како и да се зачува стабилноста на клетките на имунолошкиот систем, неопходен е витаминот Ц – ваквиот став го застапуваат и лекарите во Кина кои ја забележале предноста на овој антиоксиданс за време на пандемијата.

Во Кина на самиот почеток од пандемијата, повеќе од 50 пациенти успешно се излечиле од коронавирус со витамин Ц.

Д-р Енкиао Мао од главната болница во Шангај повеќе од 10 години користи високи дози витамин Ц кај пациенти со акутен панкреатитис, сепса и други состојби. Тој како и многу други доктори користел витамин Ц кај заболените од коронавирусот.

Вели дека овие пациенти се опоравиле 3 до 5 дена побрзо од оние кои не примале витамин Ц – а, што е најважно немало контраиндикации кај луѓетп од високите дози на овој витамин.

Прочитајте и...  Како изгледа Хали Бери на плажа на 53 години? 300.000 лајкови доволно говорат за тоа! (ФОТО)

И лекарите во Њујорк, кај критично болни пациенти даваат големи дози на витамин Ц – пишуваaт медиумите.

Д-р Ендру Вебер, пулмолог од Лонг Ајленд, вели дека веднаш на пациентите на интензивна нега им давал интравенозно 1.500 милиграми витамин Ц.

– На овие пациенти им се даваат исти дози од моќниот природен антиоксиданс три или четири пати“.

Пациентите кои примале витамин Ц постигнале значително подобар резултат, од оние кои не примале витамин Ц – објаснува лекарот за Њујорк пост.

Клиничкото испитување на ефективноста на интравенскиот витамин Ц кај пациенти со коронавирус започна на 14 февруари во болницата Жонгнан во Кина. Се очекува да биде завршено во септември, според информациите дадени од Националната библиотека за медицина на САД.

Прочитајте и...  Необјавениот албум на Дејвид Боуви наскоро пред слушателите

 

Прочитај повеќе

6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

Слободен печат

Дали нешто ѕирка од бикинито на Дунавка Трифуновска? (ФОТО)

Васко Спасоски

Анџелина Џоли бара промена на судијата, тврди дека тој има близок однос со адвокатката на Бред Пит

Слободен печат

Народни лекови со кромид што ќе ви решат многу здравствени проблеми

Слободен печат

Се топат во уста: Посни крофни

Слободен печат

Милионерот уапсен зашто наместо маска на лицето, ја носел тангата на жена му! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Евергрин вечер со Дац и Александар во Антички театар

Слободен печат

Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

Јасмина Кантарџиева Димков

Тања Савиќ го пријавила сопругот за киднапирање на децата: Му се закануваат 30 години затвор!

Слободен печат

Поради Меган принцот Хари се скарал и со најдобриот пријател: Мислел дека принцот избрзува со венчавката (ФОТО)

Слободен печат

На српската водителка бубачка ѝ шета по вратот во емисија во живо, а таа мртва ладна

Слободен печат

13 вредни совети од доктор Фаучи како да ја избегнете заразата со ковид-19

Слободен печат