16 C
Скопје

149 санкционирани возачи во Скопје: 47 за брзо возење, седум под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.2) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје се изречени вкупно 149 мерки, меѓу кои за непочитување на брзина на движење 47, 18 санкции за возење без возачка дозвола, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се пет санкции за користење на мобилен телефон, седум за возење под дејство на алкохол, четири за некористење сигурносен појас и 23 мерки за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Прочитајте и...  77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар