Зошто треба да каснете овошје пред да одите во супермаркет?

Во повеќето случаи се храниме нездраво, бидејќи дома чуваме нездрави намирници какви што се грицки, газирани пијалаци и слично. Меѓутоа, можеме да одолееме на купување нездрава храна доколку пред да заминеме на пазарување, каснеме некое овошје, покажало едно истражување.

Луѓето што јадат здрави закуски пред да одат во супермаркет, избираат здрави намирници кога ќе се најдат меѓу полиците, покажало истражувањето.

Испитаниците биле поделени во три групи: првите пред да одат во продавница изеле парче јаболко, вторите – бисквит, а третите заминале со празен стомак. Истражувачите откриле дека оние што изеле јаболко купиле 28 отсто повеќе зеленчук и овошје од оние што јаделе бисквити и 25 отсто повеќе од оние што не јаделе ништо пред пазарувањето.

Прочитајте и...  Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

До слични резултати дошла и друга студија, во која на купувачите пред заминување на пазарување, им дале млеко. Испитаниците од групата на кои им рекле дека пијат здраво млеко, одбрале здрави намирници во супермаркетот.

Затоа, ако сакате да се заштитите од купување нездрави намирници (а, со тоа и од опасноста да ги изедете), каснете малку овошје или зеленчук пред да заминете во продавница, советуваат нутриционистите.

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 15 јули: Сензуалност ќе биде она што ќе ви го одбележи денов

Слободен печат

Виц на денот: Професори

Слободен печат

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат