19 C
Скопје

Tag : зеленчук

Здравје Магазин Магазин слајдер

Колку овошје и зеленчук треба да јадеме секој ден?

Слободен печат
Многу луѓе не успеваат да изедат пет порции овошје и зеленчук дневно, но новото истражување покажува дека и таа количина е мала, ако сакаме да...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да го научите вашето дете да јаде зеленчук и овошје?

Слободен печат
Сигурно веќе знаете за сите благодати од редовното јадење овошје и зеленчук, но вашето дете не сака ни да ги проба, а вие немате стратегија....
Магазин Магазин слајдер Сцена

10 наједноставни начини да се храните здраво – без изговори

Слободен печат
Секогаш имате изговор кога станува збор за здрава исхрана. Сакате да се залажувате дека немате време за готвење, зеленчукот не е вкусен, слатките ги чувате...
Магазин Магазин слајдер Храна

Како да го натерате вашето дете да јаде зеленчук и овошје

Анита Златкова
Сигурно веќе знаете за сите благодети од редовното конзумирање овошје и зеленчук, но вашето дете не сака ни да ги проба, а вие немате стратегија....
Магазин Магазин слајдер Храна

Задолжително: Зошто треба да го миете конзервираниот зеленчук?

Слободен печат
Во чипсот, пицата и во другата брза храна има голема количина сол. Но, што е со солта која ја содржи конзервираниот зеленчук? Солта се користи...
Магазин Магазин слајдер Храна

Зошто некои зеленчуци треба да се бланшираат?

Слободен печат
Дали знаете што точно значи „бланширање“? Тоа е постапка со која зеленчукот кратко време се третира во зовриена вода, па се става во мраз ладна...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Како да го натерате вашето семејство да јаде доволно зеленчук

Слободен печат
Ако вашите најблиски се од оние луѓе што го избегнуваат зеленчукот и тешко можете да ги убедите да го јадат, постојат начини на кои можете...
Вести Економија

Уште пет години без царина за извоз на овошје и зеленчук во ЕУ од Западен Балкан и Македонија

Слободен печат
Производителите и извозниците на овошје и зеленчук од Западен Балкан, меѓу кои и Северна Македонија и во следните пет години ќе продолжат да ја продаваат...
Магазин Магазин слајдер Храна

Спас во последен час: Од преварениот зеленчук можете да подготвите вкусен оброк

Слободен печат
Сигурно ви се случило да се решите да подготвите здрав оброк од зеленчук, но обидот завршува катастрофално поради една мала грешка со времетраењето на готвењето....