Зошто инвеститорите оставаат толку ѓубре зад себе? (ФОТО) – Слободен печат
Ваш агол

Зошто инвеститорите оставаат толку ѓубре зад себе? (ФОТО)

Кој им го дозволува тоа, дали инспекциите си ја вршат работата на терен? Станува збор за зградата на „Настел“ во општина Карпош, населба Тафталиџе 1, поточно на бул. 8ми Септември.

Граѓани од скопската населба Тафталиџе револтирани од односот на инвеститорите ни испратија неколку фотографии на кои јасно се гледа дека по изградба на зградата во овој дел од Скопје, ѓубрето настанато при градба е останато околку новиот објект.

Станува збор за зградата на „Настел“ во општина Карпош, населба Тафталиџе 1, поточно на бул. 8ми Септември.

Освен ѓубре за кои велат дека и сами би се организирале да го соберат, до нивната зграда се оставени и габаритни метални делови од градежна опрема, исечени дрва, гранки, опасни лимови кои при секој ветер летаат на друга страна, купови земја и песок, бетонски плочи и сл за кои е потребна механизација за да бидат отстранети.

Ѓраѓаните револтирано прашуваат каде да се обратат бидејќи се работи за нивната безбедност и безбедноста на нивните деца, бидејќи целиот отпад и останат градежен материјал иако зградата е веќе завршена е останат околу зградата, а велат дека неколку пати реагирале и до Општина Карпош, но тие и компанијата Настел си ја префрлаат вината едни на други, а чест случај било и добивањето на лажни ветувања дека ова „ѓубре“ ќе биде отстрането.

Погледнете ги фотографиите кои беа испратени до нашата редакција…

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. za vrska za ,,ostavat djubre investitori,,
    a znate zashto je to tako labavo. drzhava nemat sposobni ikspektori. pazi vo edna mala drzhava da recam oko 2 miliona zhitelji
    drzhava koja imat nad 101 Politika a nad 3001 politicari. zato nemat red i mir a cistoca toee na kraj sviralo.
    nee samo to so invenstitori nego i narod nee jee Kulturen . ———- pozdrav

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close