18 C
Скопје

Жрепката на 6 мај, познати сите учесници на Европското првенство 2022

Вечерва и официјално завршија квалификациите за пласман на следното Европско првенство од 13 до 20 јануари 2022 година кое ќе се одржи во Унгарија и Словачка.

На овој континентален собир ќе учествува и најдобрата македонска репрезентација која денеска го запиша и петтиот триумф, совладувајќи ја по вторпат Швајцарија.

За нашата селекција предводена од селекторот и капитен Кирил Лазаров ова ќе биде шесто учество по ред на еврошампионатите.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) веднаш ги објави сите 24 учесници на ЕП, а воедно најави дека жрепката за извлекување на групите ќе се одржи на 6 мај.

Покрај организаторите, Унгарците и Словаците, на Европското првенство ќе настапат уште финалистите од минатото ЕП, Шпанија и Хрватска, како и селекциите кои успеаја тоа да го направат преку квалификациите, Србија, Германија, Шведска, Данска, Русија, Македонија, Словенија, Белорусија, Норвешка, Португалија, Франција, Исланд, Чешка, Холандија, Австрија, Црна Гора, Боснаи и Херцеговина, Полска, Литванија и Украина.

Фото: ehfeuro.eurohandball.com

Поврзани вести

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Ливерпул не се откажува од Лигата на шампионите

Слободен печат

Беретини и Зверев ќе играат за титулата во Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар