Земјиштето кај Расадник приватно, Општината успеа да „избрише“ само неколку згради

ДУП за Расадник годинава повторно се најде на јавна анкета поради одредени усогласувања со Генералниот урбанистички план. Претходната јавна анкета се спроведе во ноември минатата година, кога граѓаните до Општината поднесоа 119 анкетни листови со забелешки.

Во петокот заврши повторната јавна анкета за предлог ДУП за Расадник, до кога граѓаните имаа можност да ги изнесат своите забелешки за планот, а неделава се очекува од Општина Кисела Вода да соопштат што е тоа за кое се поднесени највеќе забелешки.

Од реакциите на жителите од Општината по социјалните мрежи може да се заклучи дека тие пред сѐ се против изградбата на стотината згради предвидени на тој простор. Граѓаните сметаат дека со тоа ќе се наруши хуманото живеење, дека ќе се оптовари постоечката инфраструктура и ќе се направи сообраќаен хаос, особено во периодите кога луѓето одат и се враќаат од работа. Покрај тоа, тие бараат и повеќе зелени површини.

Прочитајте и...  Националниот стадион во Варшава ќе се претвори во привремена ковид болница

ДУП за Расадник се простира на стотина хектари и по површината е најголем во Скопје. Откако ќе се изградат објектите во него би требало да се населат околу осум илјади граѓани. Во новиот предложен план се избришани три згради, кои биле зацртани во претходниот, затоа што биле планирани врз траса на далекувод. Останатите згради што ги предвидува предложениот ДУП се со височина од 6 до 13 ката.

Најголем проблем со земјиштето кое го опфаќа овој  ДУП е што поголемиот дел е во приватна сопственост и Општината има „заврзани раце“ за поголема интервенција. Државното земјиште пак, според градоначалникот Филип Темелковски е предвидено за зелени површини, за изградба на паркиралишта, а на него ќе се градат и училиште и градинка.

Прочитајте и...  Корупцијата во Македонија и Извештајот на ЕК теми меѓу Мицкоски, Николоски и шефот на ОБСЕ, Клеменс Која

Во изјава за медиуми Темелковски тврди дека во новиот предлог ДУП зголемени се површините за зеленило за 20 проценти, а вкупната изградена површина е намалена за околу 200 илјади квадрати. Тој нагласи дека станува збор за приватни земјишта чии сопственици ги поседуваат речиси три децении, па и доколку дојде до промени, тие нема да бидат драстични.

ДУП за Расадник годинава повторно се најде на јавна анкета поради одредени усогласувања со Генералниот урбанистички план. Претходната јавна анкета се спроведе во ноември минатата година, кога граѓаните до Општината поднесоа 119 анкетни листови во кои беа изнесени забелешки главно за густината на населеноста и недостатокот од паркинзи. Анкетни листови тогаш поднесоа и приватните сопственици кои побараа зголемување на бруто развиената површина за градба на своите парцели, додека околу 200 граѓани потпишаа и поднесоа петиција за четири парцели од стариот дел на Расадник каде е предвидена  изградба на згради, а таму се наоѓа еден стар неуреден парк.

Прочитајте и...  Брифинг на првиот човек на СЗО: Ковакс иницијативата за фер дистрибуција на ковид вакцините со 184 држави

Останува да се види какви забелешки на Планот упатиле годинава граѓаните и дали некои од нив ќе бидат земени предвид при конечниот изглед на предложениот ДУП.

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар